filakovo.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Fiľakovo

Aktuálne spravodajstvo

Ropa zlacnela, cena zlata sa zvýšila

NEW YORK 23. apríla (WebNoviny.sk) - Ceny ropy v závere týždňa oslabili. Ľahká americká ropa si v piatok odpísala 1,09 USD čiže 2,1 percenta a uzavrela na úrovni 49,62 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, zlacnela o 1,03 USD čiže o 1,9 percenta na 51,96 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu sa znížila o 3 centy na 1,64 USD za galón a vykurovací olej zlacnel tiež o 3 centy na 1,55 USD za galón. Vývoj cien drahých kovov bol zmiešaný. Zlato si prilepšilo o 5,30 USD a uzavrelo na úrovni 1 289,10 USD za uncu. Striebro však počas piatkového obchodovania stratilo 16 centov a uzavrelo na hodnote 17,86 USD za uncu. Viac k témam: ropa, zlatoZdroj: Webnoviny.sk - Ropa zlacnela, cena zlata sa zvýšila © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ropa zlacnela, cena zlata sa zvýšila

Počet cudzincov zamestnaných na Slovensku narastá, každý tretí pracuje v Bratislave

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) - Ku koncu marca tohto roka pracovalo na Slovensku 39,1 tisíca cudzincov. V porovnaní s koncom marca minulého roka ide o nárast o 11,8 tisíca osôb. Najpočetnejšie zastúpenie na slovenskom pracovnom trhu majú občania Rumunska. Tých ku koncu marca na Slovensku pracovalo 7,8 tisíca, čo je medziročne viac o 1,3 tisíca osôb. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Na druhej priečke sú občania Srbska, ktorých prišlo za prácou na Slovensko 5,8 tisíca. Oproti koncu marca vlaňajška tak počet občanov Srbska pracujúcich na Slovensku stúpol o 3,9 tisíca. Nasleduje Česká republika, ktorá zaznamenala na konci minulého mesiaca 4,3 tisíca svojich občanov pracujúcich na Slovensku, čo je medziročne viac o 911 ľudí. Odporúčame:Trinásty plat by zabrzdil rast miezd, tvrdia podnikatelia Každý tretí cudzinec na Slovensku pracoval ku koncu marca v Bratislave. V piatich okresoch hlavného mesta Slovenska bolo totiž zamestnaných 11,4 tisíca cudzincov. Nasleduje okres Trnava, ktorý koncom minulého mesiaca zaevidoval vyše 7 tisíc zamestnaných cudzincov. Úrad práce v Čadci vykázal takmer 1,2 tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín. Naopak, len štyria cudzí štátni príslušníci pracovali v okrese Gelnica. Viac k témam: cudzinci, trh práce, zamestnanosťZdroj: Webnoviny.sk - Počet cudzincov zamestnaných na Slovensku narastá, každý tretí pracuje v Bratislave © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počet cudzincov zamestnaných na Slovensku narastá, každý tretí pracuje v Bratislave

Aktivity mládeže by mali byť financované aj z hazardu, navrhujú poslanci OĽaNO-NOVA

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) - Poslanci NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) navrhujú vytvorenie právneho rámca, na základe ktorého bude rad mládežníckych aktivít vrátane mládežníckych organizácií spolufinancovaný ďalším novým finančným zdrojom, a to odvodom z prevádzkovania hazardných hier. Vyplýva to z dôvodovej správy návrhu novely zákona o podpore práce s mládežou, ktorý poslanci predkladajú na májovú schôdzu parlamentu. Ako predkladatelia uvádzajú, jednou z najambicióznejších úloh ministerstva školstva v tomto volebnom období je príprava návrhu Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, ktorý v 10-ročnom výhľade pokryje dlhodobé zámery a ciele Slovenska v oblasti výchovy a vzdelávania. „V rámci prebiehajúcich príprav programu tzv. Učiace sa Slovensko, panuje všeobecná zhoda okrem iného aj v tom, že systém vzdelávania by mal byť taký, aby súčasťou učenia sa každého jednotlivca bolo aj formovanie systému hodnôt a postojov, ktoré vychádzajú z princípov demokratického spoločenského poriadku a základných práv a slobôd,“ uvádzajú s tým, že formálne vzdelávanie je významnou, nie však jedinou formou zmysluplného učenia sa, lebo človek sa učí aj prostredníctvom neformálneho vzdelávania a neformálnym učením sa. Odporúčame:Kritici zákazu hazardu v Bratislave spustili petíciu za odvolanie Nesrovnala Nedostatky spojené s príliš formálnym vzdelávaním a slabou výchovou k hodnotám napomáha odstraňovať podľa OĽaNO najmä práca s mládežou a rozvoj rôznych mládežníckych aktivít, ako aj činnosť mládežníckych organizácií, ktoré s mladými ľuďmi otvárajú spoločenské a hodnotové témy, vzdelávajú ich a učia ich zručnostiam, ktoré dnes v škole nedokážu nadobudnúť. Takéto aktivity vypĺňajú dôležitú medzeru v štátnom vzdelávaní. "Napriek tomu je ich financovanie značne podhodnotené. Na hodnotové vzdelávanie a prácu s mládežou bolo v roku 2014 vyčlenených v rámci podpory mládežníckych organizácií len 1,6 mil. eur zo 187,4 mil. eur, čo predstavuje 0,86% z objemu peňazí na podporu aktivít mimo vyučovania. Do času, kým bude systém vzdelávania schopný adekvátneho poskytnutia služieb zastrešovaných napríklad aj mládežníckymi organizáciami, je zvýšenie podpory pre prácu s mládežou nevyhnutné," dodávajú s tým, že takéto zvýšenie podpory je možné formou odvodu z niektorých vybraných hazardných hier podobne, ako tomu je pri podpore športu formou odvodu z prevádzkovania lotérií. Viac k témam: hazard, hazardné hry, mládež, OĽaNO-NOVAZdroj: Webnoviny.sk - Aktivity mládeže by mali byť financované aj z hazardu, navrhujú poslanci OĽaNO-NOVA © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aktivity mládeže by mali byť financované aj z hazardu, navrhujú poslanci OĽaNO-NOVA

Americké a japonské vojenské lode začali spoločné cvičenia v západnom Pacifiku

TOKIO 23. apríla (WebNoviny.sk) - Americká lietadlová loď smerujúca ku Kórejskému polostrovu začala v nedeľu vo Filipínskom mori spoločné cvičenia s japonskými vojenskými loďami. Dva japonské torpédoborce sa pripojili k lietadlovej lodi USS Carl Vinson a dvom ďalším americkým vojenským plavidlám, ktoré v západnej časti Tichého oceánu pokračujú v plavbe smerom na sever, vyplýva z oznámenia námorných síl USA. Lodi USS Carl Vinson zrušili plánovanú návštevu Austrálie a presmerovali ju k Severnej Kórei ako ukážku vojenskej sily v čase zvýšeného napätia na Kórejskom polostrove. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa zdôrazňuje, že všetky možnosti sú otvorené, a objavili sa náznaky, že Pchjongjang môže pripravovať ďalšiu skúšku jadrovej zbrane alebo rakety dlhého doletu. Odporúčame:USA spolupracujú s Čínou na možnej odpovedi na jadrový program KĽDR Dva torpédoborce japonských námorných síl vyrazili z prístavu Sasebo v južnom Japonsku v piatok, aby sa pripojili k údernej skupine amerických plavidiel na čele s lietadlovou loďou USS Carl Vinson, ku ktorej patria aj krížnik a torpédoborec s riadenými strelami. Americké námorné sily označili tieto cvičenia za "rutinné" s tým, že ich cieľom je zlepšenie spoločných reakcií i manévrovania. Skupina lodí okolo USS Carl Vinson už od vyplávania zo San Diega do západného Pacifiku začiatkom januára uskutočnila tri dvojstranné cvičenia s japonskými námornými silami, naposledy v marci. Viac k témam: Japonsko, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Severná Kórea, USA, vojenské cvičenieZdroj: Webnoviny.sk - Americké a japonské vojenské lode začali spoločné cvičenia v západnom Pacifiku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Americké a japonské vojenské lode začali spoločné cvičenia v západnom Pacifiku

Video: Warriors bez Duranta a kouča zabojovali, v Portlande zmazali hrozivé manko

NEW YORK 23. apríla (WebNoviny.sk) - Ani 16-bodové manko v druhom polčase nezastavilo basketbalistov Golden State za tretím víťazstvom v sérii nad Portlandom vo štvrťfinále play-off Západnej konferencie NBA. Warriors pod košmi Trail Blazers zaostávali v tretej štvrtine 66:82, ale ešte v tejto časti na chvíľu otočili skóre vo svoj prospech. Napokon triumfovali 119:113 a v pondelok v Moda Center môžu spečatiť svoj očakávaný postup do 2. kola. V sobotu im chýbal nielen elitný krídelník Kevin Durant, ale pre chorobu aj tréner Steve Kerr. Odporúčame:Good Angels Košice nezaváhali ani v treťom finále proti Piešťanským Čajkám, získali 14. titul v sérii Memphis ukazuje, prečo je vo svojej konferencii najmenej želaným protivníkom na úvodné kolo play-off. Sériu s favorizovaným San Antoniom vyrovnal z 0:2 na 2:2 vďaka sobotňajšiemu triumfu 110:108 po predĺžení. Rozhodol o ňom 0,7 s pred koncom pridanej päťminútovky španielsky pivot Marc Gasol, ktorý úspešne zakončil dvojtakt z náročnej pozície. "Bol to skvelý zápas. Hráči oboch tímov nechali na palubovke všetko. Fantastické divadlo. Fanúšikom sa cena za vstupenku vrátila do posledného centu. V závere premenil Marc skvelú strelu. LaMarcus Aldridge mu to veľmi dobre sťažil, ale aj tak si lopta našla cestu do koša," vravel uznanlivo kouč Spurs Gregg Popovich. Jeho zverenec Kawhi Leonard si 43 bodmi utvoril kariérne maximum vo vyraďovacej časti. Play-off NBA štvrťfinále - sobota (hrá sa na štyri víťazstvá) VÝCHODNÁ KONFERENCIA Milwaukee - Toronto 76:87 (19:19, 22:22, 17:23, 18:23) - stav série 2:2 Najviac bodov: Snell 19 (5 trojok), Monroe a Antetokunmpo po 14 - DeRozan 33, Lowry 18, N. Powell 12 Atlanta - Washington 116:98 (38:20, 26:26, 26:21, 26:31) - stav série 1:2 Najviac bodov: P. Millsap 29 (14 doskokov), Schröder 27, Taurean Prince 16 - Wall 29, Jennings 13, Beal 12 ZÁPADNÁ KONFERENCIA Memphis - San Antonio 110:108 po predĺžení (23:26, 32:25, 19:20, 22:25 - 14:12) - stav série 2:2 Najviac bodov: Conley 35, M. Gasol 16 (12 doskokov), JaMychal Green 14 - K. Leonard 43 (7 trojok), T. Parker 22, Aldridge 13 Portland - Golden State 113:119 (37:30, 30:24, 21:33, 25:32) - stav série 0:3 Najviac bodov: McCollum 32 (6 trojok), Lillard 31, E. Turner 17 - Stephen Curry 34 (5 trojok), K. Thompson 24, Iguodala 16 Viac k témam: basketbal, play-off NBAZdroj: Webnoviny.sk - Video: Warriors bez Duranta a kouča zabojovali, v Portlande zmazali hrozivé manko © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Warriors bez Duranta a kouča zabojovali, v Portlande zmazali hrozivé manko

Video: Oilers vyradili vlaňajšieho finalistu play-off NHL, Sekera si pripísal asistenciu

NEW YORK 23. apríla (WebNoviny.sk) - Až trojicu postupujúcich tímov v boji o Stanleyho pohár priniesli sobotňajšie duely 1. kola play-off hokejovej NHL. Svoje série úspešne ukončili New York Rangers, St. Louis Blues aj Edmonton Oliers. Hokejisti New Yorku Rangers zdolali v šiestom zápase štvrťfinále play-off Východnej konferencie Montreal Canadiens a oslavujú postup do ďalšieho kola. Rangers víťazstvom 3:1 stanovili v sérii na konečných 4:2. V semifinále konferencie sa stretnú s úspešnejším z dvojice Ottawa Senators - Boston Bruins. St. Louis postúpilo gólom v predĺžení Skóre duelu otvoril svojim prvým presným zásahom od januára obranca Canadiens Alexej Jemelin. Domáci tím vyrovnal v druhej tretine zásluhou Matsa Zuccarella, ktorý v nej potom pridal ešte jeden gól. Na konečných 3:1 v prospech Rangers pečatil Derek Stepan 18 sekúnd pred koncom počas hry Montrealu bez brankára. Newyorský Henrik Lundqvist nepustil za svoj chrbát 27 z 28 striel, jeho náprotivok Carey Price chytil 20 pokusov smerujúcich medzi tri žŕdky. Lundqvist v celej sérii spolu inkasoval iba jedenásť gólov. Gól Magnusa Pääjärviho v predĺžení piateho merania síl medzi St. Louis a Minnesotou posunul prvý menovaný tím do ďalšej fázy vyraďovacej časti. Pääjärvi zužitkoval prihrávku po skvelej individuálnej akcii českého navrátilca Vladimíra Sobotku a prekonal gólmana Wild Devana Dubnyka. Od zásahu Pierra Turgeona z roku 1999 doposiaľ žiaden hráč nerozhodol o postupe St. Louis v predĺžení. "V predĺžení sa nedostanete do veľa šancí. Sobotka a Lehterä na tej gólovej možnosti pre mňa pracovali naozaj tvrdo, tak bolo pekné sledovať, ako puk mieri do bránky,“ vyjadril sa po zápase švédsky útočník pre nhl.com. V druhom kole play-off sa hráči Blues stretnú s Nashvillom Predators. "Som naozaj šťastný, že sme to dnes ukončili,“ povedal tréner St. Louis Mike Yeo. Nezabudol pochváliť aj tím, ktorý koučoval pred pôsobením v Blues, teda Minnesotu. "Viem, že je to pre nich ťažké. Bruce (Boudreau, tréner Minnesoty), Chuck (Fletcher, generálny manažér) a aj celý tím odviedli skvelú robotu. Ukázali veľký charakter.“ Minnesota opäť neprešla prvým kolom Minnesota nedokázala postúpiť do semifinále konferencie už druhý rok po sebe. V tejto sezóne však zverenci Brucea Boudreaua značne uspeli v základnej časti, keď nazbierali 106 bodov, čím utvorili nový klubový rekord. Ich skoré vyradenie znamená, že po víťazovi konferencie Chicagu neprešlo cez 1. kolo ani druhé najlepšie mužstvo základnej časti. "Povedal som im, že som hrdý na ich snahu počas celého roka. Viem, že toto je časť sezóny, ktorú každý, vrátane mňa, najviac nenávidí. Snažíte sa osem mesiacov a nakoniec nedosiahnete to, po čom ste túžili,“ priblížil Boudreau. Blues už v jedenástej minúte viedli 2:0, skórovali Vladimir Tarasenko a Alexander Steen. Wild zásluhou Ryana Sutera znížili na 1:2, ale dvojgólové vedenie vrátil hosťujúcemu tímu Paul Stastny. Domáci v obrovskom tlaku v závere tretej tretiny stihli vyrovnať na 3:3, ale nedokázali dotiahnuť zápas do víťazného konca. Oporou postupujúceho družstva bol počas celej série gólman Jake Allen, zo 182 striel inkasoval iba osem gólov. Aj v treťom dueli sa už rozhodlo o postupujúcom do druhého kola vyraďovacej časti. Edmonton v zostave so slovenským obrancom Andrejom Sekerom zdolal San Jose na jeho ľade 3:1 a v ďalšej fáze na kanadský tím čaká Anaheim Ducks. Oilers vyradili minuloročného finalistu bojov o Stanley Cup 4:2 na zápasy. V stretnutí skórovali Leon Draisaitl, Anton Slepyšev a Connor McDavid na strane víťazného tímu a Patrick Marleau za porazených. Na gól kapitána hostí McDavida sekundu pred koncom do prázdnej bránky prihral Sekera. V podaní slovenského obrancu to bola druhá asistencia a zároveň druhý bod v tohtoročnom play-off. Play-off NHL štvrťfinále - sobota (hralo sa na štyri víťazstvá) ZÁPADNÁ KONFERENCIA Minnesota - St. Louis 3:4 po predĺž. (1:2, 0:0, 2:1 - 0:1) – konečný výsledok série 1:4 Góly: 19. Suter (Spurgeon), 51. M. Koivu (Niederreiter, Mikael Granlund), 55. Zucker (Haula, Brodin) - 8. Tarasenko (Schwartz), 11. Steen (Parayko), 48. P. Stastny (Schwartz, Lehterä), 70. Pääjärvi (Sobotka, Lehterä) San Jose - Edmonton 1:3 (0:0, 0:2, 1:1) - konečný výsledok série 2:4 Góly: 53. Marleau (Couture, Donskoi) - 21. Draisaitl (A. Larsson, Klefbom), 22. Slepyšev, 60. McDavid (SEKERA) Andrej Sekera (Edmonton) odohral 21:14 min, 0+1, 1 strela VÝCHODNÁ KONFERENCIA New York Rangers - Montreal 3:1 (0:1, 2:0, 1:0) - konečný výsledok série 4:2 Góly: 23. Zuccarello (Zibanejad, McDonagh), 34. Zuccarello (K. Hayes, J.T. Miller), 60. Stepan (Girardi) - 7. Jemelin (Radulov, Lehkonen) Viac k témam: hokej, play-off NHLZdroj: Webnoviny.sk - Video: Oilers vyradili vlaňajšieho finalistu play-off NHL, Sekera si pripísal asistenciu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Oilers vyradili vlaňajšieho finalistu play-off NHL, Sekera si pripísal asistenciu

Mexické drogové kartely dostali po prstoch, bosovia “býk” a “Pancho” sú mŕtvi

MEXIKO 23. apríla (WebNoviny.sk) - Dvaja vysokopostavení členovia mexickej mafie prišli v sobotu o život pri akciách špeciálnych bezpečnostných zložiek v štáte Tamaulipas, ktorých cieľom bolo ich dolapenie. Informovali o tom miestna vláda a médiá. Julian Manuel Loisa Salinas, prezývaný "býk", bol regionálnym šéfom Golfského kartelu. Minimálne od roku 2015 bol v hľadáčiku polície v Mexiku aj v Spojených štátoch pre podozrenie z obchodovania s drogami a zbraňami, z organizovaného zločinu, únosov a vrážd. Špeciálne jednotky mexického námorníctva zastrelili Salinasa počas nočnej naháňačky a prestrelky, ktorá sa odohrala na rôznych lokalitách v meste Reynosa a zanechala po sebe desiatky zhorených áut. Odporúčame:Vodca obávaného drogového kartelu Beltrán Leyva dostal doživotie Francisco "Pancho" Carreón mal pod palcom miestnu pobočku kartelu Los Zetas. O život prišiel neďaleko mesta Victoria, metropoly štátu Tamaulipas. Štát Tamaulipas v pohraničí medzi Mexikom a USA je už dlhý čas dejiskom sporov týchto dvoch kartelov o kontrolu nad dodávkami drog na územie USA. Viac k témam: drogové kartely, mafia, MexikoZdroj: Webnoviny.sk - Mexické drogové kartely dostali po prstoch, bosovia býk a Pancho sú mŕtvi © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mexické drogové kartely dostali po prstoch, bosovia “býk” a “Pancho” sú mŕtvi

Britskí konzervatívci zvýšili náskok pred labouristami, Mayová môže prekonať Blaira

LONDÝN 23. apríla (WebNoviny.sk) - Až 50 percent oslovených oprávnených voličov vyjadrilo v najnovšom prieskume verejnej mienky podporu konzervatívcom britskej premiérky Theresy Mayovej. Z prieskumu, ktorý spoločnosť ComRes uskutočnila pre nedeľník Sunday Mirror uplynulú stredu a štvrtok, ďalej vyplýva, že Labouristická strana Jeremyho Corbyna by získala iba 25 percent hlasov. Liberálnych demokratov by volilo 11 percent ľudí, zatiaľ čo euroskeptickej Strane nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) by svoj hlas odovzdalo sedem percent voličov. Konzervatívcov by tak podporilo viac voličov ako labouristov, liberálnych demokratov a UKIP dovedna. Na prieskume sa zúčastnilo 2074 ľudí. Odporúčame:Britániu čakajú v júni predčasné voľby, parlament schválil návrh premiérky Mayovej V porovnaní s prieskumom z minulého týždňa tak konzervatívci zvýšili svoj náskok pred labouristami o štyri percentuálne body. Ak by sa čísla z prieskumu zopakovali v predčasných voľbách 8. júna, konzervatívci by mali o vyše 200 zákonodarcov viac ako labouristi. Strana vedená Corbynom by zároveň prišla o najmenej 90 poslancov. Mayová by tak dosiahla ešte lepší výsledok ako Tony Blair pri jednoznačnom víťazstve labouristov vo voľbách v roku 1997. Labouristom vtedy svoj hlas odovzdalo 43,3 percenta voličov, na základe čoho strana získala 418 mandátov a započala vládu, ktorá nakoniec trvala ďalších 13 rokov. Viac k témam: Konzervatívna strana, parlamentné voľby, prieskum, Theresa Mayová, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - Britskí konzervatívci zvýšili náskok pred labouristami, Mayová môže prekonať Blaira © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Britskí konzervatívci zvýšili náskok pred labouristami, Mayová môže prekonať Blaira

Európa pácha samovraždu, vraví pápež. Záchytné centrá prirovnal ku koncentrákom

RÍM 23. apríla (WebNoviny.sk) - Pápež František v sobotu vyčítal Európe, že pácha "samovraždu", keď zatvára svoje hranice pred prichádzajúcimi migrantmi, a odsúdil podmienky v zariadeniach, kde sú tieto osoby zadržiavané. "Je pravda, že sme civilizácia, ktorá prestala plodiť deti, ale zároveň zatvárame dvere pred migrantmi. Toto sa nazýva samovražda," povedal po odslúžení omše v centre Ríma. Každej obci stačí prijať dvoch František ocenil "štedrosť" krajín čeliacich prílevu migrantov v prvej línii, ako sú Taliansko a Grécko, a skritizoval "medzinárodné dohody", ktoré bránia prerozdeleniu migrantov po celej Európe. Vyjadril tiež nádej, že podobne ako ostrovy Lampedusa či Lesbos, kde sa migranti vyloďujú, budú štedré aj severnejšie regióny. "Ak by každá obec v Taliansku prijala dvoch migrantov, dvoch, bolo by miesto pre všetkých," povedal pápež. František viedol v nedeľu špeciálnu omšu na riečnom ostrove v centre Ríma, venovanú spomienke na novodobých kresťanských mučeníkov. Vo svojej kázni sa odklonil od pripraveného textu, pričom hovoril o stretnutí s istým utečencom a jeho troma deťmi počas vlaňajšej návštevy záchytného tábora na gréckom ostrove Lesbos. Odporúčame:Pápež František si vyslúžil titul Papa Pop, je na titulke časopisu Rolling Stone Tábory sú preplnené Tento muž vtedy povedal pápežovi, že je moslim a jeho manželka bola kresťanka, priamo pred jeho očami ju však zavraždili "teroristi", keď odmietla odhodiť svoj kríž. Podľa Františka sú takíto utečenci zadržiavaní v zariadeniach, ktoré sú vzhľadom na preplnenosť "koncentračnými tábormi". Počas omše v rímskej Bazilike sv. Bartolomeja mal pápež na sebe štólu patriacu pôvodne Raghídovi Azízovi Kannímu, chaldejskému kňazovi z irackého Mósulu, ktorý bol v roku 2007 zavraždený. Novodobých mučeníkov, akým je Kanní, označil za "živú krv cirkvi". Pred pápežovou kázňou sa prihovorili prítomným veriacim aj priatelia a príbuzní zavraždených kresťanov vrátane sestry katolíckeho kňaza Jacqua Hamela, ktorý zahynul vlani vo veku 86 rokov pri útoku moslimských extrémistov vo Francúzsku. Viac k témam: migranti, pápež František I.Zdroj: Webnoviny.sk - Európa pácha samovraždu, vraví pápež. Záchytné centrá prirovnal ku koncentrákom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Európa pácha samovraždu, vraví pápež. Záchytné centrá prirovnal ku koncentrákom

Video: Fiorentina v deväťgólovom dueli zdolala Inter, Icardi si doprial hetrik

RÍM 22. apríla (WebNoviny.sk) - Futbalisti Fiorentiny zvíťazili v divokom sobotňajšom stretnutí 33. kola najvyššej talianskej súťaže Serie A doma nad Interom Miláno 5:4. Domáci sa dostali do vedenia v 23. min po zásahu Vecina, ale ešte do prestávky hostia otočili skóre po trefách Perišiča a Icardiho. Po zmene strán sa domáci nadýchli k veľkému obratu, hoci Bernardeschi v 52. min nepremenil pokutový kop. V rozpätí siedmich minút sa od 63. min presadili Astori, Vecino a Babacar a razom Fiorentina viedla 4:2. Navyše, v 79. min Babacar upravil na 5:2 a zdalo sa, že domáci v pohode dokráčajú k víťazstvu. V závere sa však ešte pripomenul Icardi, ktorý strelil dva góly a dosiahol hetrik. Serie A - 33. kolo Atalanta Bergamo - Bologna 3:2 (2:1) Góly: 3. Conti, 14. Freuler, 75. Caldara - 16. Destro, 64. Di Francesco Fiorentina - Inter Miláno 5:4 (1:2) Góly: 23. a 64. Vecino, 63. Astori, 70. a 79. Babacar - 29. Perišič, 34., 88. a 90.+ Icardi Tabuľka: 1. Juventus 32 26 2 4 64:20 80 2. AS Rím 32 23 3 6 70:27 72 3. Neapol 32 21 7 4 75:33 70 4. Atalanta 33 19 6 8 56:37 63 5. Lazio Rím 32 18 7 7 54:36 61 6. AC Miláno 32 17 7 8 49:35 58 7. Inter Miláno 33 17 5 11 63:42 56 8. Fiorentina 33 15 10 8 55:45 55 9. FC Turín 32 11 12 9 60:53 45 10. Sampdoria 32 12 9 11 40:39 45 11. Udine 32 11 7 14 41:43 40 12. Chievo Verona 32 11 5 16 35:49 38 13. Cagliari 32 11 5 16 45:62 38 14. Sassuolo 32 10 5 17 40:50 35 15. Bologna 33 9 8 16 31:49 35 16. FC Janov 32 7 9 16 32:53 30 17. Empoli 32 6 8 18 20:50 26 18. Crotone 32 5 6 21 26:52 21 19. Palermo 32 3 7 22 25:67 16 20. Pescara 32 2 8 22 31:70 14 Viac k témam: futbal, Serie AZdroj: Webnoviny.sk - Video: Fiorentina v deväťgólovom dueli zdolala Inter, Icardi si doprial hetrik © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Fiorentina v deväťgólovom dueli zdolala Inter, Icardi si doprial hetrik

Video: Atlético uspelo na pôde Espanyolu, zápas rozhodol Griezmann

MADRID 22. apríla (WebNoviny.sk) - Futbalisti FC Valencia neuspeli na pôde Málagy a podľahli domácim 0:2 v sobotňajšom stretnutí 33. kola najvyššej španielskej súťaže La Ligy 2016/2017. Skóre duelu otvoril v 36. min Recio, konečný rezultát stanovil o štyri minúty neskôr Sandro Ramírez. Vo večernom zápaseAtlético Madrid zvíťazil na pôde Espanyolu Barcelona tesne 1:0. O jediný gól sa postaral francúzsky strelec Antoine Griezmann v 73. min. La Liga - 33. kolo Málaga - Valencia 2:0 (2:0) Góly: 36. Recio, 40. S. Ramírez Villarreal - Leganés 2:1 (0:0) Góly: 68. a 90.+ Bakambu - 90. Guerrero Osasuna - Gijón 2:2 (1:0) Góly: 19. Mere (vlastný), 72. Kodro - 79. Canella, 81. C. Castro Espanyol Barcelona - Atlético Madrid 0:1 (0:0) Gól: 73. Griezmann Tabuľka: 1. Real Madrid 31 23 6 2 82:33 75 2. FC Barcelona 32 22 6 4 91:30 72 3. Atlético Madrid 33 20 8 5 60:24 68 4. FC Sevilla 33 19 8 6 58:39 65 5. Villarreal 33 16 9 8 48:27 57 6. Bilbao 32 16 5 11 45:37 53 7. San Sebastián 32 16 4 12 48:45 52 8. Eibar 32 14 8 10 52:44 50 9. Espanyol 33 13 10 10 44:43 49 10. Celta Vigo 31 13 5 13 48:51 44 11. Alavés 32 11 10 11 31:39 43 12. Valencia 33 11 7 15 47:56 40 13. Las Palmas 32 10 8 14 51:57 38 14. Málaga 33 9 9 15 38:49 36 15. Betis Sevilla 32 9 7 16 35:51 34 16. La Coruňa 32 7 10 15 35:50 31 17. Leganés 33 6 9 18 27:51 27 18. Gijón 33 5 8 20 36:66 23 19. Granada 33 4 8 21 27:70 20 20. Osasuna 33 3 9 21 34:75 18 Viac k témam: futbal, La LigaZdroj: Webnoviny.sk - Video: Atlético uspelo na pôde Espanyolu, zápas rozhodol Griezmann © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Atlético uspelo na pôde Espanyolu, zápas rozhodol Griezmann

Vo finále majstrovstiev sveta do 18 rokov na seba nariazia tímy USA a Fínska

POPRAD 22. apríla (WebNoviny.sk) - Hokejisti USA a Fínska sa stretnú vo finále majstrovstiev sveta do 18 rokov, ktoré sa konajú v Poprade a Spišskej Novej Vsi. Američania postúpili do boja o zlato v sobotňajšom večernom semifinále v Poprade, keď si poradili so Švédmi 4:3 po predĺžení. Mladí hokejisti USA viedli 1:0 aj 2:1, no potom Švédi dokázali streliť dva góly a otočili stav duelu. Na 3:3 vyrovnal v 48. min Quintin Hughes a v 10. min predĺženia poslal amerických reprezentantov do finále Sean Dhooghe. Odporúčame:Video: Barani dokonali dielo, Banská Bystrica oslavuje historický hokejový titul Hráči Fínska sa radovali z postupu v popoludňajšom stretnutí tiež v Poprade, keď zdolali rovesníkov z Ruska 2:1 po predĺžení. Obhajcovia prvenstva z amerického Grand Forks sa dostali do vedenia v 26. min po zásahu Jesseho Ylönena v presilovej hre. Rusko vyrovnalo v úvode tretej tretiny, presadil sa strelec víťazného gólu zo štvrťfinálového súboja proti Slovensku Kiril Slepec. O postupe Fínov do finále rozhodol v ôsmej minúte predĺženia Toni Utunen presnou strelou od modrej čiary. Majstrovstvá sveta 2017 hokejistov do 18 rokov SEMIFINÁLE Fínsko - Rusko 2:1 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0) Góly: 26. Ylönen (Virtanen, Kotkaniemi), 68. Utunen (Anttalainen, Kupari) - 42. Slepec (Toropčenko) Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: DiPietro (Švaj.), Nikolic (Rak.) - Hancock II (USA), Výleta (SR), 2936 divákov USA - Švédsko 4:3 po predĺžení (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0) Góly: 11. Pastujov (Dhooghe, Miller), 27. Gildon (Mismash, Hughes), 48. Hughes (Norris), 70. Dhooghe (Poehling) - 21. Olofsson (Bemström, Lundeström), 45. Zetterlund (Brannström, Liljegren), 47. Sylvegard (Johansson) Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Heikkinen (Fín.), Kulev (Rus.) - Kupčus (Lot.), Ondráček (ČR), 2732 divákov Viac k témam: hokej, Majstrovstvá sveta v hokeji MS v hokeji hráčov do 18 rokovZdroj: Webnoviny.sk - Vo finále majstrovstiev sveta do 18 rokov na seba nariazia tímy USA a Fínska © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vo finále majstrovstiev sveta do 18 rokov na seba nariazia tímy USA a Fínska

Banská Bystrica skompletizovala zoznam účastníkov hokejovej Ligy majstrov

BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) - V hokejovej Lige majstrov už je známy kompletný zoznam 32 účastníkov nasledujúcej edície. Poslednú voľnú miestenku získali hokejisti Banskej Bystrice, ktorí si v sobotu vybojovali premiérový majstrovský titul v SR v histórii klubu. Keďže vedenie súťaže v porovnaní s predchádzajúcou sezónou zredukovalo počet účastníkov, Slovensko nebude mať druhého zástupcu. V predchádzajúcom ročníku si v LM zahrali Košice a Nitra. Žreb základných skupín by sa mal konať v máji. Odporúčame:Video: Barani dokonali dielo, Banská Bystrica oslavuje historický hokejový titul V sezóne 2017/2018 bude mať hokejová Liga majstrov 32 účastníkov. Švédsko a Fínsko majú nárok na päť klubov, Švajčiarsko a Česko na štyri a Nemecko s Rakúskom na tri. V súťaži sa predstavia aj majstri Slovenska, Nórska, Bieloruska, Dánska, Francúzska a Poľska, víťaz základnej časti vo Veľkej Británii a chýbať nebude ani víťaz Kontinentálneho pohára. Prehľad účastníkov hokejovej Ligy majstrov 2017/2018 - spolu sa predstaví 32 tímov: Frölunda Indians (Švéd.), Växjö Lakers (Švéd.), HV 71 (Švéd.), Brynäs IF (Švéd.), Malmö Redhawks (Švéd.), Tappara Tampere (Fín.), TPS Turku (Fín.), KalPa Kupio (Fín.), JYP Jyväskylä (Fín.), IFK Helsinki (Fín.), SC Bern (Švaj.), Zürich SC Lions (Švaj.), EV Zug (Švaj.), HC Davos (Švaj.), Bílí Tygři Liberec (ČR), HC Oceláři Třinec (ČR), Kometa Brno (ČR), HC Mountfield Hradec Králové (ČR), Adler Mannheim (Nem.), EHC Red Bull Mníchov (Nem.), Grizzlys Wolfsburg (Nem.), EC Red Bull Salzburg (Rak.), Viedeň Capitals (Rak.), EC KAC Klagenfurt (Rak.), Nottingham Panthers (V. Brit.), Neman Grodno (Biel.), Cardiff Devils (V. Brit.), Cracovia Krakov (Poľ.), Les Repaces de Gap (Fr.), Stavanger Oilers (Nór.). Esbjerg Energy (Dán.), HC ’05 iClinic Banská Bystrica (SR) Viac k témam: HC ’05 iClinic Banská Bystrica, hokej, hokejová Liga majstrovZdroj: Webnoviny.sk - Banská Bystrica skompletizovala zoznam účastníkov hokejovej Ligy majstrov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Banská Bystrica skompletizovala zoznam účastníkov hokejovej Ligy majstrov

Nadal siaha v Monte Carle na rekord, vo finále ho vyzve krajan Ramos-Viňolas

MONTE CARLO 22. apríla (WebNoviny.sk) - Španielsky tenista Rafael Nadal je už len krok od zlepšenia vlastného trojnásobného rekordu tzv. otvorenej éry podľa počtu titulov z jedného podujatia. Zvíťazil 6:3, 6:1 nad Belgičanom Davidom Goffinom v sobotňajšom semifinále dvojhry na podujatí ATP World Tour Masters 1000 Rolex na antuke v monackom Monte Carle. V nedeľu o 14.30 h ho vo finále vyzve krajan Albert Ramos-Viňolas, ktorý medzi najlepšími štyrmi premohol Francúza Lucasa Pouilleho 6:3, 5:7, 6:1. Pri svojom debute vyradil aj Kučeru Tridsaťročný Malorčan Nadal nastúpi s vedomím, že rovnakú šancu na zaokrúhlenie čoskoro bude mať aj v Barcelone, kde vo štvrtok po ňom pomenovali hlavný dvorec, a na vrcholnom parížskom turnaji na najpomalšom povrchu Roland Garros. Po osem primátov na rovnakom podujatí získali Švajčiar Roger Federer v Halle a Argentínčan Guillermo Vilas v Buenos Aires. Práve od Vilasa by sa Nadal odpútal na čele historického poradia Open Ery podľa počtu titulov na antuke - mal by ich okrúhlych 50. Nadal sa v Country-Clube v Monaku presadil v rokoch 2005 - 2012 a 2016. Vlani vo finále prekonal Francúza Gaela Monfilsa 7:5, 5:7, 6:0. Pri debute v sezóne 2003 zvíťazil na úvod nad Karolom Kučerom 6:1, 6:2, vyradil aj krajana Alberta Costu (7:5, 6:3), v osemfinálovom 3. kole nestačil na Argentínčana Guillerma Coriu (6:7 /3/, 2:6). V Monte Carle má zápasovú bilanciu 62:4. "Ťažko uveriť tomu, že som tu znova vo finále. Je to pre mňa neskutočná zvesť, ďalší skvelý turnaj: som v stave vstúpiť do antukovej sezóny prienikom do finále jedného z najdôležitejších podujatí roka... Toto miesto má pre mňa výsadný význam a som veľmi šťastný a nadšený, že sa mi podarilo zájsť takto ďaleko," citoval web Asociácie tenisových profesionálov (ATP) Nadala, ktorý môže dosiahnuť svoj 29. triumf na turnajoch World Tour Masters 1000 (a 70. celkovo). Lídrom je Srb Novak Djokovič s 30 úspechmi, tretí Federer ich nazbieral 26. Odporúčame:Djokovič na turnaji v Monte Carle dohral, po veľkom boji zvíťazil Goffin Nadal môže predstihnúť Federera Húževnatý Španiel figuruje na druhej pozícii v tohtosezónnom bodovaní Race a v najbližších týždňoch môže predstihnúť pauzujúceho Federera, ktorý pred Monte Carlom viedol o 1810 bodov a vráti sa najskôr od 28. mája vo francúzskej metropole, možno ešte ani tam. Od roku 2009 získal Nadal v priemere 2448 bodov na štyroch najdôležitejších antukových akciách pred RG, teda v Monte Carle, Madride, Ríme (zhodne World Tour Masters 1000) a Barcelone (World Tour 500). Konkrétne vlani to bolo 2040 bodov. Rekordom počas predmetného obdobia je 3100 bodov (sezóny 2009 a 2013). Niekdajší líder singlového renkingu Nadal, aktuálne siedmy v hodnotení, má proti 29-ročnému takisto ľavorukému Ramosovi-Viňolasovi (24.) štatistiku 2:0. Opakovane ho zdolal v spomenutej katalánskej metropole, a to v sezónach 2013, 2014. Rodák práve z Barcelony Ramos-Viňolas zažíva životný "tisíckový" turnaj: už štvrťfinále, do ktorého sa dostal cez britského prvého muža svetového rebríčka Andyho Murrayho napriek manku 0:4 v treťom sete, bolo jeho premiérové na takejto úrovni. "Albert hrá lepšie ako kedykoľvek. Víťazil v obrovských zápasoch počas celého týždňa. Srší z neho sebavedomie, oduševnenie a bojovnosť, azda v každom súboji sa dostal z náročných situácií a predvádzal vysokú úroveň tenisu. Viem, že budem musieť predviesť môj najkvalitnejší tenis, aby som mal šancu uspieť. Dúfam, že sa mi to podarí," vyhlásil Nadal. ATP World Tour Masters 1000 Rolex Dvojhra - semifinále: Rafael Nadal (Šp.-4) - David Goffin (Belg.-10) 6:3, 6:1 Albert Ramos-Viňolas (Šp.-15) - Lucas Pouille (Fr.-11) 6:3, 5:7, 6:1 Poradie podľa počtu titulov vo dvojhre na turnajoch ATP World Tour Masters 1000: Novak Djokovič (Srb.) 30 Rafael Nadal (Šp.) 28 Roger Federer (Švaj.) 26 Ivan Lendl (USA) 22 John McEnroe (USA) 19 Jimmy Connors a Andre Agassi (USA) po 17 Björn Borg (Švéd.) 15 Andy Murray (V. Brit.) 14 Boris Becker (Nem.) 13 Viac k témam: Rafael Nadal, tenisZdroj: Webnoviny.sk - Nadal siaha v Monte Carle na rekord, vo finále ho vyzve krajan Ramos-Viňolas © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nadal siaha v Monte Carle na rekord, vo finále ho vyzve krajan Ramos-Viňolas

Video: Chelsea je vo finále FA Cupu, postup pečatil Matič výstavnou ľavačkou

LONDÝN 22. apríla (WebNoviny.sk) - S veľkým záujmom očakávané londýnske derby tímov bojujúcich o titul v Premier League, ktoré sa v semifinále Anglického pohára vo futbale stretli vo vzájomnom súboji na londýnskom Wembley, sa skončil víťazstvom FC Chelsea nad Tottenhamom Hotspur 4:2 (2:1). Skóre zápasu uzatvoril fantastickou gólovou strelou srbský futbalista, ktorý má aj slovenské občianstvo, Nemanja Matič. Zverenci Antonia Conteho sa tak stali prvým finalistom FA Cupu ročníka 2016/2017. Obecenstvo si pred výkopom stretnutia frenetickým a dlhotrvajúcim potleskom uctilo pamiatku bývalého reprezentanta Uga Ehiogua. Ten vo veku 44 rokov podľahol v piatok následkom náhleho zlyhania srdca po tom, ako skolaboval už vo štvrtok v tréningovom centre klubu Tottenham Hotspur, kde viedol tím do 23 rokov. Odporúčame:Ibrahimovičove zranenie je vážne, na trávniku môže chýbať aj 9 mesiacov Conte šetril viacerých hráčov Tréner FC Chelsea Antonio Conte sa rozhodol, že bude šetriť viacerých hráčov stabilnej zostavy, a tak sa na lavičke náhradníkov ocitli aj dve najväčšie esá tímu - Eden Hazard a Diego Costa. Do hry ich poslal po hodine hry za stavu 2:2. A urobil dobre. Vynikajúci zápas sa hral vo vysokom tempe, útoky sa striedali na oboch stranách. The Blues sa ujali vedenia už v 5. minúte, keď priamy kop zakrútil do siete Willian. O dvanásť minút bolo vyrovnané, keď po centri Christiana Eriksena sa šikovne prikrčil Harry Kane, loptu podvihol hlavou, a tá skončila v sieti. Do polčasových kabín šli s vedením hráči Chelsea. Po tom, ako Son Heung-min šiel do sklzu a Victory Moses šikovne prepadol cez jeho nohy, ukázal rozhodca Martin Atkinson v 43. minúte na biely bod a Willian sa z neho nemýlil - 2:1. Hneď po prestávke však „kohúti“ vyrovnali - po perfektnej prihrávke Eriksena sa dokázal medzi dvoma obrancami modrých presadiť v 52. minúte Dele Alli. Po hodine hry sa dostali na trávnik Hazard s Diegom Costom, o čosi neskôr aj Cesc Fábregas. Napriek tomu druhopolčasová dominancia Tottenhamu pokračovala. Boli to však noví hráči na trávniku, ktorí zariadili vedenie Chelsea - po rohu Fábregasa sa odrazená lopta dostala k Hazardovi, a ten neomylnou ľavačkou v 75. min trafil dolný kút brány - 3:2. „Vždy je dobré vyhrať takýto druh zápasu - semifinále proti londýnskemu tímu - pre fanúšikov je to pozitívne. Je to moje prvé finále počas piatich rokov v Chelsea, čo je tiež dobré. Futbalista chce hrať v každom zápase, ale tréner urobil skvelé rozhodnutie, keď postavil Williana a on dvakrát skóroval,“ cituje slová Hazarda bbc.com. Matič dal gólovú bodku Nemanja Matič desať minút pred uplynutím riadneho hracieho času výstavnou ľavačkou od brvna do siete potvrdil postup svojho tímu do finále. Chelsea v ňom zabojuje o svoju 8. trofej v FA Cupe. „Bol to pekný gól, ale nie najlepší, aký som strelil. Ten som dal v derby Benfica - FC Porto. V prvom rade však chcem povedať, že som šťastný pre tím, pretože ideme do finále. Dnes to bolo tvrdé proti veľmi dobrému súperovi,“ povedal pre 5 live Sports Matič, ktorý v rokoch 2007 - 2009 pôsobil v košickom MFK. „V zápase sme dominovali, ale súper bol rozhodnejší v zakončení. Som hrdý, boli sme fantastický v spôsobe hry, ktorý sme produkovali, v našej filozofii. Súper mal päť striel do priestoru brány a dal štyri góly, my sme skórovali iba dvakrát,“ povedal tréner Tottenhamu Mauricio Pochettino pre BBC. Aktivita Tottenhamu - 63-percentné držanie lopty, strely 13:8, rohy 11:1 - nebola „kohútom“ napokon nič platná. „Som hrdý na to, čo sme dosiahli. Je to skvelé pre mňa i pre hráčov. Je to pre mňa prvá sezóna v Anglicku a je výborné bojovať o titul a dosiahnuť finále FA Cupu. Dnes sme boli vynikajúci tím od začiatku do konca. Mám radosť za hráčov i našich fanúšikov. Hazard a Diego Costa veľmi dobre poznali môj plán. Musíte niekedy aj riskovať. A keď vyhráte, znamená, že plán vyšiel,“ povedal britským médiám tréner FC Chelsea Conte. Tím z juhu Londýna sa vo vyvrcholení FA Cupu stretne s víťazom duelu medzi londýnskym Arsenalom a Manchestrom City, ktorý sa hrá v nedeľu takisto na Wembley od 16.00 h. Finále je na programe 27. mája. FA Cup semifinále (hralo sa na jeden zápas): FC Chelsea - Tottenham Hotspur 4:2 (2:1) - do finále postúpil FC Chelsea Góly: 5. a 43. Willian (druhý z pok. kopu), 75. E. Hazard, 80. N. Matič - 18. H. Kane, 52. Alli Viac k témam: FA Cup, FC Chelsea, futbal, Tottenham HotspurZdroj: Webnoviny.sk - Video: Chelsea je vo finále FA Cupu, postup pečatil Matič výstavnou ľavačkou © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Chelsea je vo finále FA Cupu, postup pečatil Matič výstavnou ľavačkou

Zlatú korčuľu pre najužitočnejšieho hráča play-off získal brankár Corbeil z Martina

BANSKÁ BYSTRICA 22. apríla (WebNoviny.sk) - Kanadský brankár Mathieu Corbeil z klubu MHC Martin sa stal najužitočnejším hráčom play-off Tipsport ligy 2016/2017. Dvadsaťpäťročný gólman sa na základe hlasovania fanúšikov stal druhým zahraničným víťazom Zlatej korčule. Druhé miesto obsadil kapitán Banskej Bystrice Tomáš Surový a tretie nitriansky útočník Marek Slovák. Pred rokom v tejto ankete triumfoval kanadský útočník Nitry David Laliberté. Odporúčame:Video: Barani dokonali dielo, Banská Bystrica oslavuje historický hokejový titul „Som veľmi poctený a ďakujem všetkým za hlasy, ktoré mi dali. Je to pre mňa prvé takéto individuálne ocenenie v kariére, o to viac si ho cením. Veľmi si užívam hokejovú atmosféru na Slovensku,“ povedal Mathieu Corbeil. Ten prišiel do Martina pred sezónou 2016/2017 po pôsobení v Banskej Bystrici. Za MHC odchytal 32 zápasov, z toho 11 v play-off. Držitelia Zlatej korčule Tipsport ligy 2017 Mathieu Corbeil (MHC Martin) 2016 David Laliberté (HK Nitra) 2015 Gabriel Spilar (HC Košice) 2014 Jozef Stümpel (HK Nitra) Viac k témam: hokej, Mathieu Corbeil, play-off Tipsport ligy, Zlatá korčuľaZdroj: Webnoviny.sk - Zlatú korčuľu pre najužitočnejšieho hráča play-off získal brankár Corbeil z Martina © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zlatú korčuľu pre najužitočnejšieho hráča play-off získal brankár Corbeil z Martina

Video: “Barani” dokonali dielo, Banská Bystrica oslavuje historický hokejový titul

BANSKÁ BYSTRICA 22. apríla (WebNoviny.sk) - Hokejisti HC \'05 iClinic Banskej Bystrice sa stali majstrami Slovenska v sezóne 2016/2017. V piatom finále play-off Tipsport ligy Bystričania doma hladko zdolali súperov z Nitry 6:2 (2:1, 4:1, 0:0) a v sérii hranej na štyri víťazstvá dali konečnú podobu 4:1. Domáci zlomili hostí už na začiatku druhej tretiny, keď im odskočili z 2:1 na 4:1 a od stavu 6:2 v 39. min sa stretnutie už len dohrávalo. Hokejisti z mesta pod Urpínom sa stali majstrami prvýkrát v histórii najvyššej slovenskej súťaže, na titul premenili tretí finálový pokus. V sezóne 2014/2015 neuspeli proti Košiciam a vlani práve proti Nitre, keď jej podľahli 2:4 na zápasy. Odporúčame:Slováci ukončili takmer dvesto minút gólového sucha, v príprave zdolali Fínov Dva góly v piatom a rozhodujúcom finále strelil bystrický kapitán Tomáš Surový, ďalšie dva pridal Martin Belluš, úspešní boli aj Brock Higgs a Tomáš Zigo. Posledné dva góly Nitry v sezóne 2016/2017 dosiahli Matúš Rais a Judd Blackwater. Zverenci trénera Vladimíra Országha sa zároveň stali aj víťazmi dlhodobej základnej časti Tipsport ligy a majstrovský titul im zaručuje miestenku v Lige majstrov 2017/2018. Tipsport liga 2016/2017 - finále play-off piaty zápas (hralo sa na štyri víťazstvá) - sobota: HC \'05 iClinic Banská Bystrica - HK Nitra 6:2 (2:1, 4:1, 0:0) - konečný výsledok série 4:1, Banská Bystrica získala titul Góly: 6. Belluš (Handzuš, Wishart), 20. Higgs (T. Surový, Buc), 21. T. Surový (Hickmott), 25. T. Surový (Buc, Hickmott), 37. Belluš (Handzuš), 39. Zigo (Lamper) - 14. Rais (Mezei, H. Ručkay), 38. Blackwater (Milam, Marek Slovák) Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Babic, Hribik - Barviř, Blümel (všetci ČR), 2841 divákov (vypredané) Zostavy: Banská Bystrica: Bacashihua - Wishart, Maione, Kubka, Sersen, J. Carlsson, V. Mihálik, I. Ďatelinka, M. Rosandič - Skalický, T. Surový, Hickmott - Kafka, Higgs, D. Buc - Handzuš, Bortňák, Belluš - Lamper, T. Zigo, Matoušek Nitra: Hartzell (25. Valent) - Ordzovenský, Milam, Mezei, Rais, M. Versteeg, Meland, F. Kuzma Korím - Blackwater, Marek Slovák, H. Ručkay - F. Bajtek, Krištof, Kutálek - M. Tvrdoň, Timotej Šille, Macík - Piačka, L. Paukovček, Pupák Od prvej minúty bolo zjavné, že Bystričania pôjdu tvrdo za titulom. Vpredu boli aktívnejší aj nebezpečenejší ako Nitrania a na prvý gól čakali ich fanúšikovia ani nie 6 minút. Handzuš prihral na pravý útočný kruh Bellušovi a ten mohutným príklepom prestrelil Hartzella - 1:0. Nitrania vyrovnali v 14. min počas presilovej hry, keď Matúš Rais tečoval strelu Branislava Mezeia za chrbát Jasona Bacashihuu. Bystričanov to nezastavilo v aktivite a druhýkrát ich poslal do vedenia v presilovke Brock Higgs, ktorý 44 sekúnd pred prvou sirénou úspešne tečoval pokus Tomáša Surového od modrej čiary. Kapitán Surový bol pri chuti. Odporúčame:Slovenskí hokejisti do 18 rokov spojili národ, podľa Višňovského zažijú veľa krásnych momentov Z druhej tretiny uplynulo len 54 sekúnd, keď práve on halfvolejom poslal do siete puk po nahodení Hickmotta - 3:1. O necelé štyri minúty už bolo 4:1, keď opäť Surový v presilovej hre z pomerne ostrého uhla prekvapil Hartzella. Americký brankár to vyhodnotil tak, že sa radšej nechal vystriedať Michalom Valentom. Nasledovala presilovka Nitry, ale hostia vylúčenie Hickmotta nepotrestali.To z bystrickej strany zďaleka nebolo všetko. V 37. min Handzuš po druhý raz presne prihral Bellušovi a opäť bol z toho gól - 5:1. Nitra sa ako-tak vrátila do zápasu o minútu neskôr, keď presilovú hru expresne za 8 sekúnd využil Judd Blackwater. Už nezastaviteľní domáci však ešte raz skórovali v druhej tretine. V 39. min Tomáš Zigo prekonal Valenta tak, že puk trafil vo vzduchu rúčkou hokejky - 6:2. Na jednoznačnú prevahu Bystričanov poukazovali aj strely na bránku: 28:17. V tretej tretine sa zápas už len dohrával za majstrovského skandovania bystrických priaznivcov. Hlasy: Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Pocity sú fantastické. Pre rokom a dvoma sme tu takto smútili a som rád, že nám to teraz vyšlo a dotiahli sme to do víťazného konca. Dnes bolo vidieť, že Nitre dochádzajú sily. My sme hrali zodpovedne a padalo nám to tam. Do sezóny sme vstupovali s vysokým cieľom a splnili sme ho.“ Andrej Kmeč (tréner Nitry): „Veľmi nás mrzí, že sme sériu nedokázali vrátiť do Nitry, lebo naša snaha bola enormná. Banská Bystrica však dávala počas celej sezóny góly ľahšie a to rozhodlo. Domáce finálové zápasy sme mali dobre rozohrané, ale súper zvládol ich koncovku. Gratulujem Banskej Bystrici k titulu, keďže zložila kvalitný tím. Zdolaný finalista má vždy opačné emócie ako víťaz, nás to teraz veľmi mrzí a bolí.“ Michal Handzuš (útočník Banskej Bystrice): „Je to super pocit, vyhrať doma titul je paráda a všetci si to užívame. Celý duel som sa sústredil na hru, užíval som si atmosféru až posledné tri minúty. Je to veľká vec pre náš klub a celé mesto.“ Tomáš Surový (útočník a kapitán Banskej Bystrice): "Od začiatku sezóny sme išli za titulom a sme radi, že sa nám to podarilo. V domácom meste vyhrať titul je fantázia, spokojnosť a zadosťučinenie za tvrdú prácu, že sme to dokázali. Som hrdý na tento kolektív, nezlomili sme sa ani v ťažkých časoch. Sme radi, že sme to zvládli. Finále rozhodla sila kolektívu, zlomové bolo, že sme otočili dva zápasy v Nitre." Marek Slovák (útočník Nitry): „Momentálne prevláda sklamanie, predstavovali sme si to inak. Ale taký je šport. Sériu sme stratili doma. Dnes sme chceli zabojovať o jej predĺženie, ale bolo to veľmi ťažké. V závere sezóny sme dávali ťažšie góly ako v jej základnej časti.“ Doterajšie finálové série play-off (v zátvorke umiestnenie po základnej časti): 1993/1994: Trenčín (1.) - Košice (2.) 3:2 1994/1995: Košice (2.) - Trenčín (1.) 3:0 1995/1996: Košice (1.) - Trenčín (2.) 4:1 1996/1997: Trenčín (2.) - Košice (1.) 3:1 1997/1998: Slovan (1.) - Košice (2.) 3:2 1998/1999: Košice (5.) - Slovan (1.) 3:1 1999/2000: Slovan (1.) - Zvolen (2.) 3:2 2000/2001: Zvolen (1.) - Trenčín (3.) 3:1 2001/2002: Slovan (2.) - Zvolen (1.) 4:2 2002/2003: Slovan (1.) - Košice (3.) 4:0 2003/2004: Trenčín (1.) - Zvolen (2.) 4:2 2004/2005: Slovan (2.) - Zvolen (1.) 4:3 2005/2006: Žilina (6.) - Poprad (5.) 4:3 2006/2007: Slovan (3.) - Trenčín (4.) 4:0 2007/2008: Slovan (1.) - Košice (2.) 4:3 2008/2009: Košice (1.) - Skalica (3.) 4:2 2009/2010: Košice (3.) - Slovan (1.) 4:2 2010/2011: Košice (1.) - Poprad (2.) 4:1 2011/2012: Slovan (3.) - Košice (1.) 4:3 2012/2013: Zvolen (1.) - Košice (2.) 4:1 2013/2014: Košice (1.) - Nitra (2.) 4:3 2014/2015: Košice (1.) - Banská Bystrica (3.) 4:2 2015/2016: Nitra (2.) - Banská Bystrica (4.) 4:2 2016/2017: Banská Bystrica (1.) - Nitra (2.) 4:1 Víťazi najvyššej slovenskej hokejovej súťaže 1993/1994 Dukla Trenčín 1994/1995 HC Košice 1995/1996 HC Košice 1996/1997 Dukla Trenčín 1997/1998 Slovan Bratislava 1998/1999 HC VSŽ Košice 1999/2000 Slovan Bratislava 2000/2001 HKM Zvolen 2001/2002 Slovan Bratislava 2002/2003 Slovan Bratislava 2003/2004 Dukla Trenčín 2004/2005 Slovan Bratislava 2005/2006 MsHK Žilina 2006/2007 Slovan Bratislava 2007/2008 Slovan Bratislava 2008/2009 HC Košice 2009/2010 HC Košice 2010/2011 HC Košice 2011/2012 Slovan Bratislava 2012/2013 HKM Zvolen 2013/2014 HC Košice 2014/2015 HC Košice 2015/2016 HK Nitra 2016/2017 HC ’05 iClinic Banská Bystrica Slovenskí majstri Československa 1978/1979 Slovan Bratislava 1985/1986 VSŽ Košice 1987/1988 VSŽ Košice 1991/1992 Dukla Trenčín Pozn. V sezóne 1992/93 bola Dukla Trenčín najlepším slovenským klubom, získala vtedy titul majstra SR. Tímy podľa počtu získaných titulov 8 - HC Slovan Bratislava (1997/1998, 1999/2000, 2001/2002, 2002/2003, 2004/2005, 2006/2007, 2007/2008, 2011/2012) 7 - HC Košice (1994/1995, 1995/1996, 1998/1999, 2008/2009, 2009/2010, 2010/2011, 2013/2014) 3 - Dukla Trenčín (1993/1994, 1996/1997, 2003/2004) 2 - HKM Zvolen (2000/2001, 2012/2013) 1 - MsHK Žilina (2005/2006), HK Nitra (2015/2016), HC ’05 iClinic Banská Bystrica (2016/2017)   Viac k témam: HC ’05 iClinic Banská Bystrica, HK Nitra, hokej, play-off Tipsport ligyZdroj: Webnoviny.sk - Video: Barani dokonali dielo, Banská Bystrica oslavuje historický hokejový titul © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: “Barani” dokonali dielo, Banská Bystrica oslavuje historický hokejový titul

Video: Do prístavnej hrádze na Kanárskych ostrovoch narazil trajekt, mohla za to elektrina

MADRID 22. apríla (WebNoviny.sk) - Trinásť pasažierov trajektu utrpelo zranenia, keď plavidlo narazilo do betónovej hrádze v prístave Puerto de la Luz na španielskych Kanárskych ostrovoch. Informovali o tom v sobotu tamojšie úrady. Hovorca spoločnosti Naviera Armas, ktorá vlastní trajekt, uviedol, že nehodu spôsobil v piatok neskoro večer výpadok elektrického prúdu, keď plavidlo opúšťalo prístav na ostrove Gran Canaria. Ten je zrejme najnavštevovanejším z celého súostrovia. Odporúčame:Zomrela prvá španielska ministerka obrany Carme Chacónová Záchranné služby uviedli, že piati zo zranených cestujúcich museli byť ošetrení v nemocnici. Televízne zábery zachytávali, ako trajekt čelne narazil do prístavnej hrádze a kusy betónového múru popadali na prístupovú cestu. Tamojšia samospráva oznámila, že spustila núdzový plán na odstránenie trojkilometrovej palivovej škvrny, ktorá vznikla, keď náraz plavidla poškodil palivové hadice natiahnuté popri hrádzi. Spoločnosť dodala, že trajekt bol po nehode schopný zakotviť v doku a cestujúcim poskytli ubytovanie v hoteloch. Viac k témam: Španielsko, trajektZdroj: Webnoviny.sk - Video: Do prístavnej hrádze na Kanárskych ostrovoch narazil trajekt, mohla za to elektrina © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Do prístavnej hrádze na Kanárskych ostrovoch narazil trajekt, mohla za to elektrina

Na súde bude pokračovať pojednávanie v kauze “nástenkový tender”

BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) - V pondelok pokračuje na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku pojednávanie v kauze "nástenkový tender". Posledné pojednávanie v marci bolo v tejto veci odročené za účelom vypočutia obžalovaného Radoslava B. na prokuratúre. Ten totiž prejavil záujem o uzavretie dohody o vine a treste. Radoslav B. svojho času pôsobil ako riaditeľ Odboru realizácie projektov regionálneho rozvoja na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja. Ako po skončení marcového pojednávania povedal pre médiá, o prípade sa bude vyjadrovať až potom, ako so skutočnosťami oboznámi prokuratúru. "Budem vypovedať o skutočnostiach tak, ako sa stali," vyhlásil. Obžalovaný Tomáš L., ako aj bývalí ministri výstavby Marián J. a Igor Š. uzavretie dohody odmietli. Piata obžalovaná v prípade, Zdenka K., bola na začiatku pojednávania vylúčená z dôvodov rýchlosti a hospodárnosti konania na samostatné konanie, keďže súdu zaslala ospravedlnenie pre práceneschopnosť. Odporúčame:Kýbel a jeho kamaráti opäť dostali doživotie Prokuratúra v tomto prípade v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní obžalovala päť osôb vrátane dvoch bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja za Slovenskú národnú stranu Mariána J. a Igora Š. Ďalšími obžalovaným v prípade sú Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K. Marián J. čelí obžalobe za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom v súbehu s obzvlášť závažným zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a obzvlášť závažným zločinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Igor Š., Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K. sú obžalovaní za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom. Prípad sa sa stal v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún iba na nástenke na chodbe ministerstva. Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo. Dvoch spomenutých ministrov za SNS stála kauza kreslo. Tender neskôr zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur. Viac k témam: kauza nástenkový tender, Špecializovaný trestný súd SR, súdyZdroj: Webnoviny.sk - Na súde bude pokračovať pojednávanie v kauze nástenkový tender © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na súde bude pokračovať pojednávanie v kauze “nástenkový tender”

Populistická AfD zasadá v Kolíne nad Rýnom, zjazd strany sprevádzajú potýčky

KOLÍN NAD RÝNOM 22. apríla (WebNoviny.sk) - Viac ako 50.000 ľudí sa malo zúčastniť na sobotňajších demonštráciách v Kolíne nad Rýnom, ktoré sa konajú pri príležitosti tamojšieho zjazdu pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Protestujúci sa v priebehu dňa dostávali do potýčok s políciou, pričom utrpeli zranenia dvaja policajti a jedna osoba bola predbežne zadržaná. Stovky ľavicových demonštrantov sa zhromaždili pred hotelom v centre mesta, ktorý je dejiskom dvojdňového straníckeho zjazdu, aby sa pokúsili zabrániť vo vstupe približne 600 členom AfD. Do ulíc bolo vyslaných približne 4000 policajtov v snahe zamedziť stretom odporcov AfD s jej podporovateľmi. Na jednej zo sobotňajších demonštrácií proti populistickej politike AfD mali vystúpiť aj krajinská premiérka Severného Porýnia-Vestfálska Hannelore Kraftová a predseda nemeckých Zelených Cem Özdemir. Odporúčame:Merkelovej blok si v prieskumoch udržiava pevný náskok aj šesť mesiacov pred voľbami v Nemecku Napätie vzniklo aj na samotnom zjazde, keď spolupredsedníčka AfD Frauke Petryová neuspela s pokusom, aby delegáti hlasovali o straníckej stratégii, ktorú navrhla. Zamietnuté boli aj ďalšie návrhy týkajúce sa ideologického smerovania AfD. Stretnutie v Kolíne nad Rýnom sa koná iba niekoľko dní po tom, ako Petryová oznámila, že nebude líderkou svojej strany v blížiacich sa parlamentných voľbách. Politička, ktorá má za sebou v uplynulých mesiacoch intenzívny vnútrostranícky boj s kritikmi, v zdôvodnení uviedla, že AfD čelí od jesene 2015 absencii spoločnej stratégie, takže imidž strany trpí a jej vedenie neustále prekvapujú úplne neočakávané a nekoordinované výroky istej menšiny v strane. To odstrašilo časť potenciálnych voličov AfD, ktorej voličská základňa sa v ostatnom čase výrazne zmenšila. Viac k témam: AfD Alternatíva pre Nemecko, NemeckoZdroj: Webnoviny.sk - Populistická AfD zasadá v Kolíne nad Rýnom, zjazd strany sprevádzajú potýčky © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Populistická AfD zasadá v Kolíne nad Rýnom, zjazd strany sprevádzajú potýčky

Video: Hull napriek početnej nevýhode porazil na vlastnom trávniku Watford

LONDÝN 22. apríla (WebNoviny.sk) - Futbalisti Hull City triumfovali nad Watfordom 2:0 v sobotňajšom stretnutí 34. kola najvyššej anglickej súťaže aj napirek tomu, že od 20. min hrali v početnej nevýhode po vylúčení Oumara Niasseho. Hull sa ujal vedenia v 62. min gólom srbského stredopoliara Lazara Markoviča, triumf "tigrov" poistil v 71. min Sam Clucas. Premier League - 34. kolo Bournemouth - Middlesbrough 4:0 (2:0) Góly: 2. J. King, 16. Afobe, 65. Pugh, 70. Daniels, ČK: 20. G. Ramírez (Middlesbrough) po 2. ŽK Hull - Watford 2:0 (0:0) Góly: 62. Markovič, 71. Clucas, ČK: 25. Niasse (Hull) Swansea - Stoke 2:0 (1:0) Góly: 10. Llorente, 70. T. Carroll West Ham - Everton 0:0 Tabuľka: 1. Chelsea 32 24 3 5 65:27 75 2. Tottenham 32 21 8 3 68:22 71 3. Liverpool 33 19 9 5 69:40 66 4. Manchester City 32 19 7 6 63:35 64 5. Manchester United 31 16 12 3 48:24 60 6. Everton 34 16 10 8 60:37 58 7. Arsenal 31 17 6 8 63:40 57 8. West Bromwich 33 12 8 13 39:42 44 9. Southampton 31 11 7 13 37:40 40 10. Watford 33 11 7 15 37:54 40 11. Stoke 34 10 9 15 37:50 39 12. Bournemouth 34 10 8 16 49:63 38 13. West Ham 34 10 8 16 44:59 38 14. Leicester 32 10 7 15 41:53 37 15. Burnley 33 10 6 17 33:47 36 16. Crystal Palace 32 10 5 17 41:52 35 17. Hull 34 9 6 19 36:67 33 18. Swansea 34 9 4 21 39:68 31 19. Middlesbrough 33 4 12 17 23:43 24 20. Sunderland 32 5 6 21 26:58 21 Viac k témam: futbal, Premier LeagueZdroj: Webnoviny.sk - Video: Hull napriek početnej nevýhode porazil na vlastnom trávniku Watford © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Hull napriek početnej nevýhode porazil na vlastnom trávniku Watford

Video: Max Kruse z Brém nasúkal Ingolstadtu štyri góly, Bayern iba remizoval

BERLÍN 22. apríla (WebNoviny.sk) - Futbalisti Bayernu Mníchov remizovali na domácej pôde s 1. FSV Mainz 2:2 v sobotňajšom stretnutí 30. kola najvyššej nemeckej futbalovej súťaže. Skóre duelu otvoril už v 3. min hosťujúci Bojan Krkič, o trinásť minút vyrovnal Arjen Robben. Ešte pred koncom prvého polčasu poslal Mainz opäť do vedenia úspešnou exekúciou pokutového kopu Daniel Brosinski. Nerozhodný výsledok stanovil v 73. min Thiago Alcantara. Bayern má na čele súťaže deväťbodový náskok pred Lipskom, ktoré sa v nedeľu predstaví v Gelsenkirchene proti Schalke 04. Werder Brémy triumfoval nad Ingolstadtom 4:2, pričom všetky góly víťazného mužstva strelil Max Kruse. Dvadsaťdeväťročný kanonier dosiahol hetrik v záverečných trinástich minútach stretnutia. Prvý presný zásah zaznamenal v nadstavenom čase prvého polčasu. Hertha Berlín s Petrom Pekaríkom v zostave zvíťazila nad Wolfsburgom tesne 1:0. Slovenský obranca odohral celý duel, jeho spoluhráč Ondrej Duda sedel na lavičke náhradníkov. Darmstadt si udržal bundesligovú príslušnosť víťazstvom 2:1 na pôjde Hamburgu. Bundesliga - 30. kolo Bayern Mníchov - Mainz 2:2 (1:2) Góly: 16. Robben, 73. Alcantara - 3. Krkič, 40. Brosinski (z pok. kopu) Frankfurt - Augsburg 3:1 (0:1) Góly: 28. a 87. M. Fabian, 90.+ Rebič - 9. Gouweleeuw Hamburg - Darmstadt 1:2 (0:0) Góly: 90.+ Holland (vlastný) - 51. Sulu, 53. Platte Hertha Berlín - Wolfsburg 1:0 (0:0) Gól: 59. Ibiševič Peter Pekarík odohral celý duel, Ondrej Duda (obaja Hertha) sedel na lavičke náhradníkov Ingolstadt - Brémy 2:4 (1:1) Góly: 32. Lezcano, 62. Gross (z pok. kopu) - 45.+, 81., 87. a 90.+ Kruse (prvý z pok. kopu) Mönchengladbach - Dortmund 2:3 (1:1) Góly: 43. Stindl, 48. Schmelzer (vlastný) - 10. Reus (z pok. kopu), 59. Aubameyang, 87. Guerreiro László Bénes (Mönchengladbach) nastúpil v 64. min Tabuľka: 1. Bayern Mníchov 30 21 7 2 73:17 70 2. Lipsko 29 19 4 6 55:30 61 3. Dortmund 30 16 8 6 65:35 56 4. Hoffenheim 30 14 13 3 57:32 55 5. Hertha Berlín 30 14 4 12 38:35 46 6. Werder Brémy 30 12 6 12 50:51 42 7. Kolín nad Rýnom 30 10 11 9 43:37 41 8. Frankfurt 30 11 8 11 32:34 41 9. Freiburg 29 12 5 12 36:51 41 10. Mönchengladbach 30 11 6 13 39:44 39 11. Schalke 29 10 7 12 38:34 37 12. Leverkusen 29 10 6 13 42:44 36 13. Mainz 30 9 6 15 39:49 33 14. Wolfsburg 30 9 6 15 30:43 33 15. Hamburg 30 9 6 15 30:55 33 16. Augsburg 30 8 8 14 29:49 32 17. Ingolstadt 30 8 4 18 33:54 28 18. Darmstadt 30 6 3 21 23:58 21 Viac k témam: Bundesliga, futbalZdroj: Webnoviny.sk - Video: Max Kruse z Brém nasúkal Ingolstadtu štyri góly, Bayern iba remizoval © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Max Kruse z Brém nasúkal Ingolstadtu štyri góly, Bayern iba remizoval

Trenčín doma otočil proti Ružomberku, DAC rozhodol v nadstavenom čase

TRENČÍN/DUNAJSKÁ STREDA 22. apríla (WebNoviny.sk) - Futbalisti Trenčína zvíťazili doma nad Ružomberkom 2:1 v sobotňajšom dueli 28. kola najvyššej slovenskej súťaže Fortuna ligy. Skóre stretnutia otvorili hostia v prvom polčase, nedorozumenie brankára Igora Šemrinca s Jamesom Lawrenceom využil v 13. min najlepší strelec Liptákov Jakub Mareš a pripísal si jedenásty presný zásah v ročníku. Trenčania odpovedali po zmene strán v 69. min, Antonio Mance dostal ideálnu prihrávku od Giorgiho Beridzeho a vyrovnal. Tri body pre domácich vybojoval napokon štyri minúty pred koncom Lawrence hlavou po rohovom kope. Trenčín sa zásluhou víťazstva dostal v tabuľke práve pred Ružomberok, má pred nim náskok jedného bodu. Trenčanov môže zosadiť z tretej priečky Podbrezová, ktorá v nedeľu hrá so Senicou. AS Trenčín - MFK Ružomberok 2:1 (0:1) Góly: 69. Mance, 86. Lawrence - 13. J. Mareš, ŽK: 44. Lawrence, 45. Šulek, 72. Beridze - 36. P. Maslo, 51. Macík, rozhodovali: I. Kružliak - T. Somoláni, Hancko, 2200 divákov Zostavy: Trenčín: Šemrinec - Šulek, Kleščík, Lawrence, Skovajsa - Zubairu (83. Gong Chuhwak) - Paur, Ubbink - Kvocera (64. Mance), Janga, Beridze Ružomberok: Macík - P. Maslo, J. Maslo, D. Kružliak, Kupec - Martin Nagy, Faško - Gál-Andrezly, Ďubek (78. Gerát), E. Daniel (74. Lačný) - J. Mareš Futbalisti Michaloviec prehrali 1:2 s hráčmi Dunajskej Stredy. Vedenia sa ujali Michalovčania v 31. min, keď po kolmej prihrávke Igora Žofčáka skóroval Kristian Kushta. Dunajskostredčania v zápise vedení ako hostia, ale hrali pred vlastnými fanúšikmi, vyrovnali krátko po zmene strán, keď sa dokázal presadiť Pavol Šafranko. O víťazstve FC DAC rozhodol v úplnom závere hlavou Erick Davis Grajales po centri Pappeho Sarra. Dunajská Streda ziskom troch bodov natiahla svoju fortunaligovú šnúru bez prehry už na 12 stretnutí. Naposledy prehrala ešte 6. novembra so Slovanom Bratislava. MFK Zemplín Michalovce - FC DAC 1904 Dunajská Streda 1:2 (1:0) - hralo sa v Dunajskej Strede Góly: 31. Kushta - 48. P. Šafranko, 90.+ Davis Grajales, ŽK: 51. Kavka, 68. Sipľak - 86. M. Ljubičič, rozhodovali: Kráľovič - Tomčík, Jankovič, 4288 divákov Zostavy: Michalovce: P. Macej - Vajs (56. Regáli), Kavka, Sipľak, Kristi Qose - Grič - I. Žofčák (78. T. Sedlák), Dimitriadis, Serečin (58. S. Danko), Koscelník - Kushta Dunajská Streda: M. Slávik - M. Živkovič, Ľ. Šatka, Kočiš, Davis Grajales - M. Ljubičič - Vida (70. Sarr), B. Ľupták (87. Kontár), Aluku, Pačinda (52. Brašeň) - P. Šafranko Tabuľka Fortuna ligy 2016/2017 1. Žilina 24 18 4 2 68:20 58 2. Slovan Bratislava 25 15 3 7 43:28 48 3. Trenčín 26 11 5 10 41:41 38 4. Ružomberok 25 10 7 8 45:35 37 5. Podbrezová 24 10 7 7 27:23 37 6. Dunajská Streda 25 8 10 7 31:28 34 7. Trnava 25 9 7 9 26:29 34 8. Michalovce 26 8 5 13 33:47 29 9. Senica 25 6 6 13 20:28 24 10. Zlaté Moravce-Vráble 24 5 6 13 24:41 21 11. Prešov 25 3 8 14 14:52 17 Pozn.: Myjava odstúpila zo súťaže, jej zápasy a výsledky z jesennej časti sa v tabuľke anulovali. Viac k témam: Fortuna liga, futbalZdroj: Webnoviny.sk - Trenčín doma otočil proti Ružomberku, DAC rozhodol v nadstavenom čase © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trenčín doma otočil proti Ružomberku, DAC rozhodol v nadstavenom čase

Aprílová lavína zasypala v Rumunsku partiu tínedžerov, dve dievčatá neprežili

BUKUREŠŤ 22. apríla (WebNoviny.sk) - Dve tínedžerky zahynuli v sobotu v lavíne na západe Rumunska v čase, keď krajinu zasiahla vlna zimného počasia. Informovali o tom v sobotu rumunskí predstavitelia. Šéf úradu pre núdzové situácie Raed Arafat uviedol pre tlačovú agentúru AP, že záchranári po dnešnom páde lavíny vytiahli zo snehu telá dvoch dievčat vo veku 13 a 14 rokov. Ďalší traja mladí ľudia nie sú v ohrození. Odporúčame:Matka s dcérou zomreli v saune, nedostali sa von pre zlomenú kľučku Skupina sa nachádzala na horskom masíve Retezat, teda v oblasti v Južných Karpatoch, ktorá je obľúbená u turistov. Nachádza sa 350 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Bukurešť. Šéf úradu nevedel, či bola skupina mladých ľudí na túre alebo na lyžovačke. Arafat uviedol: "Zachytila ich lavína a žiaľ, nebolo možné ich zachrániť." Arafat dodal, že miestne úrady varovali pred vysokým rizikom pádu lavín a upozorňovali, že je dokonca nebezpečné poslať tam vrtuľník. Viac k témam: lavína, Rumunsko, tragédiaZdroj: Webnoviny.sk - Aprílová lavína zasypala v Rumunsku partiu tínedžerov, dve dievčatá neprežili © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Aprílová lavína zasypala v Rumunsku partiu tínedžerov, dve dievčatá neprežili

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Aktivity mládeže by mali byť financované aj z hazardu, navrhujú poslanci OĽaNO-NOVA
Ropa zlacnela, cena zlata sa zvýšila
Video: Nákladná vesmírna loď Cygnus doviezla na ISS tony zásob aj materiálu
Americké a japonské vojenské lode začali spoločné cvičenia v západnom Pacifiku
Dom, v ktorom žila a zomrela Marilyn Monroe, je na predaj
Video: Warriors bez Duranta a kouča zabojovali, v Portlande zmazali hrozivé manko
Hygienici upozorňujú na nebezpečný očný krém, môže spôsobiť alergiu
Tillerson: Rusko si musí vybrať medzi spojenectvom s Asadom alebo s USA

Recept dňa

Plnený biftek so smotanovými zemiakmi

80 dkg pravej hovädzej sviečkovej
15 dkg anglickej slaniny
10 dkg nivy
5 dkg lieskových orieškov
olej
1 kg zemiakov
400 ml kyslej smotany
20 dkg eidamu
2 veľké cibule
½ hlávky cesnaku
vegeta
mleté biele korenie
mleté čierne korenie
soľ

Sviečkovú nakrájajte na vysoké hranoly, ktoré päsťou naklepte. Osoľte a vložte do vysokej vrstvy oleja a nechajte odležať 24 - 48 hod.
Zemiaky olúpte a nakrájajte alebo nastrúhajte na 2 mm plátky. Klaďte ich na vymastený plech a prekladajte plátkami cibule, drveným cesnakom a strúhaným eidamom. Celé zalejte kyslou smotanou a ochuťte vegetou a bielym korením. Pečte ich v rúre asi 90 min. pri 170 °C. Pred dokončení zemiakov vyberte mäso z oleja, osušte ich a v polovici rozkrojte do 4/5. Lieskové oriešky opražte na panvici bez tuku. Potom ich olúpte a nasekajte na stredne veľké kúsky, premiešané s roztlačenou nivou a touto zmesou naplňte bifteky. Starostlivo uzavrite a omotajte nakrájanými plátkami anglickej slaniny. Okoreňte bielym korením. Smažte na oleji a dávajte pozor aby niva nevytiekla. Podávajte preliate brusnicami a s zemiakmi so smotanou nakrájanými na štvorce.

Dobrá rada

Paradajková šťava

Odstráni nepríjemný zápach z plastových nádob aj z chladničky

Stavebník

Definícia sebestačného domu

Energeticky sebestačné domy sú v Slovenskej republike stále ešte v plienkach, v zahraničí sú ale stále častejšie vyjadrením súčasného trendu energetickej nezávislosti na štáte. Zároveň sú praktickou ukážkou toho, akým smerom sa bude úsporné bývanie pravdepodobne uberať. Niektoré technológie pre ich stavbu možno navyše už dnes bežne nájsť u tzv. pasívnych domov.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Fiľakovo-Bukovinka, Buzitka, Čarnovce, Fiľakovské Kováče, Radzovce, Rátka, Šávoľ
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang