filakovo.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Fiľakovo

Aktuálne spravodajstvo

Trénera Dinama Záhreb napadli maskovaní útočníci a zbili ho palicami

ZÁHREB 22. septembra (WebNoviny.sk) - Maria Cvitanoviča, trénera chorvátskeho futbalového klubu Dinamo Záhreb, napadli pred jeho domom maskovaní útočníci a zbili ho palicami. Štyridsaťdvaročný kouč má podľa chorvátskych médií zlomenú hornú končatinu. Udalosť sa prihodila po tom, ako sa Cvitanovič vrátil v stredu večer domov po ligovom zápase. Odporúčame:Diego Costa sa vráti do Atlética Madrid, Chelsea súhlasí s odchodom Násilný útok sa udial mesiac po ataku na bývalého prezidenta klubu Zdravka Mamiča. Toho neznámi páchatelia postrelili v Bosne do nohy. V júli ho na ostrove Brač nejaký muž udrel do hlavy, v dôsledku čoho padol vplyvný chorvátsky futbalový funkcionár do mora. Momentálne stojí pred súdom pre podozrenia z korupcie. Vedenie Dinama Záhreb po útoku na trénera Cvitanoviča vyhlásilo, že ide o "pokračovanie kompletne legalizovaného násilia proti ľuďom z nášho klubu". Záhrebčania žiadajú úrady, aby "sa prinajmenšom zobudili a prestali s ignorovaním všetkého, čo sa s Dinamom prihodilo". Minister vnútra Davor Božinovič sa vyjadril, že polícia intenzívne pracuje na tom, aby páchateľov vypátrala. Viac k témam: DInamo Záhreb, futbal, krimi, Mario CvitanovičZdroj: Webnoviny.sk - Trénera Dinama Záhreb napadli maskovaní útočníci a zbili ho palicami © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Trénera Dinama Záhreb napadli maskovaní útočníci a zbili ho palicami

Benzíny a nafta na Slovensku opäť zdraželi, ceny LPG sa taktiež zvýšili

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Slovenské čerpacie stanice ponúkali tretí týždeň za sebou drahšie benzíny aj motorovú naftu. Ako informoval Štatistický úrad SR, ceny 95-oktánového benzínu sa v minulom týždni oproti predchádzajúcemu zvýšili o 1,95 %, 98-oktánového benzínu o 1,74 % a motorovej nafty o 2,85 %. Ceny LPG sa taktiež zvýšili, a to o 1,39 %. Jedine ceny stlačeného zemného plynu CNG sa nezmenili. Odporúčame:Ceny benzínov a nafty sa znova zvýšili, LPG pokleslo Najpredávanejší 95-oktánový benzín čerpacie stanice v 37. týždni tohto roka ponúkali v priemere za 1,310 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu dosiahla priemerne 1,519 eura za liter. Naftu si mohli kúpiť motoristi za priemernú cenu 1,119 eura za liter. Cena LPG dosiahla 0,584 eura za liter. Stlačený zemný plyn, čiže CNG, stál 1,060 eura za kilogram. Odporúčame:Znižovanie cien pohonných látok sa zastavilo, benzíny a motorová nafta zdraželi Na konci minulého roka stál 95-oktánový benzín v priemere 1,300 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu bola v priemere 1,509 eura za liter. Liter LPG ponúkali čerpacie stanice za priemernú cenu 0,562 eura. Cena motorovej nafty na konci roka 2016 bola na úrovni 1,165 eura za liter. CNG si mohli motoristi zaobstarať za zhruba 1,040 eura za kilogram. Referenčné obdobie Benzín natural 95-oktánový* Benzín natural 98-oktánový* LPG* Motorová nafta* CNG** 36. týždeň 2017 1,285 1,493 0,576 1,088 1,060 37. týždeň 2017 1,310 1,519 0,584 1,119 1,060 Zmena + 0,025 + 0,026 + 0,008 + 0,031 0 Zdroj: ŠÚ SR *cena v eurách za liter **cena v eurách za kilogram Viac k témam: benzín, LPG, ropa, zemný plynZdroj: Webnoviny.sk - Benzíny a nafta na Slovensku opäť zdraželi, ceny LPG sa taktiež zvýšili © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Benzíny a nafta na Slovensku opäť zdraželi, ceny LPG sa taktiež zvýšili

Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourt

PARÍŽ 22. septembra (WebNoviny.sk) - Dedička kozmetickej spoločnosti L\'Oréal Liliane Bettencourt zomrela v pokoji cez noc vo veku 94 rokov, potvrdila jej rodina. Hodnotu majetku najbohatšej ženy na svete v roku 2017 odhadovali na 33 miliárd eur. Z vedenia spoločnosti odišla v roku 2012. Zároveň sa stiahla aj z verejného diania a vidieť ju bolo len zriedkavo. 33 miliárd eur "Liliane Bettencourt sme všetci hlboko obdivovali, vždy dohliadala na spoločnosť L\'Oréal a jej zamestnancov a bola oddaná jej rozvoju. Mnoho rokov pritom k jej úspechu osobne prispievala. Opustila nás významná žena a my na ňu nikdy nezabudneme," napísal vo vyhlásení riaditeľ L\'Oréal Jean-Paul Agon. Odporúčame:Zomrel Bernie Casey, známy z bondovky Nikdy nehovor nikdy V roku 2007 sa Bettencourt dostala do verejného sporu so svojou odcudzenou dcérou Francoise Bettencourt Meyers. Tá podala žalobu pre znepokojenie, že zamestnanci jej matky využívajú jej zhoršujúci sa zdravotný stav na vlastné obohatenie. Verejný spor s dcérou Rok na to sa ukázalo, že fotograf Francois-Marie Banier, ktorý sa s dedičkou spriatelil, od nej dostal miliónové dary, vrátane obrazov od Pabla Picassa a ostrova na Seychelách. Dcéra dedičky podnikla právne kroky po tom, ako sa dozvedela, že matka zvažuje jeho adopciu. Po tejto kauze nasledoval politický škandál, v ktorom vyšlo najavo, že jej finančný správca od nej získal peniaze na podporu bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho vo voľbách v roku 2007. Otec Liliane Bettencourt, Eugene Schueller, založil v roku 1909 firmu vyrábajúcu farby na vlasy, ktorá sa postupne pretransformovala na L\'Oréal . V súčasnosti je to najväčšia kozmetická spoločnosť na svete. Viac k témam: L\'Oréal, Liliane Bettencourt, smrťZdroj: Webnoviny.sk - Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourt © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrela najbohatšia žena sveta Liliane Bettencourt

Britská premiérka podľa vlastného zdroja navrhne Európskej únii dvojročné prechodné obdobie

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa Mayová podľa vládneho zdroja navrhne Európskej únii prechodné obdobie trvajúce do dvoch rokov. Očakáva sa tiež, že vo svojom piatkovom prejave o brexite vo Florencii Mayová predloží ponuku na plnenie britských záväzkov potenciálne do sumy 20 mld. eur počas dvoch rokov. Obchodné dohody Informoval o tom britský portál bbc. com. Vládny zdroj uviedol, že zámerom Londýna je potenciálne platby podmieniť pokračujúcim prístupom na jednotný trh a určitou formou colnej únie, čo Británii umožní počas prechodného obdobia uzavrieť vlastné obchodné dohody. Podľa portálu bbc.com sa očakáva sa, že Mayová zopakuje tvrdenie, podľa ktorého sa Veľká Británia bude po brexite usilovať o svoju vlastnú na mieru šitú obchodnú dohodu so zostávajúcimi členmi EÚ. Európsky hospodársky priestor Preto pravdepodobne vylúči snahu o takú dohodu o voľnom obchode, akú má s Európskou úniou Kanada, aj usporiadanie vzťahov podobajúce sa Európskemu hospodárskemu priestoru, v rámci ktorého krajiny majú úplný prístup na jednotný trh, ale musia akceptovať slobodu pohybu. Viac k témam: bbc, brexit, Európska únia, Theresa Mayová, Veľká BritániaZdroj: Webnoviny.sk - Britská premiérka podľa vlastného zdroja navrhne Európskej únii dvojročné prechodné obdobie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Britská premiérka podľa vlastného zdroja navrhne Európskej únii dvojročné prechodné obdobie

Motorkár Peter neprežil zrážku so srnou, náhle vybehla na cestu

BRATISLAVA/HUMENNÉ 22. septembra (WebNoviny.sk) - Po zrážke so srnou prišiel v piatok ráno o život mladý motocyklista. Nehoda sa stala krátko po 06:00 za mestom Humenné. Odporúčame:Foto: Eva neprežila nehodu na D1, vodič dostal šmyk a auto sa niekoľkokrát prevrátilo Ako agentúru SITA informovala prešovská policajná hovorkyňa Jana Migaľová, 23-ročný motocyklista na Yamahe nestihol zareagovať, keď sa náhle zjavila srna na ceste. Po zrážke Peter spadol a zomrel namieste. Presné okolnosti nehody polícia vyšetruje. Viac k témam: nehodaZdroj: Webnoviny.sk - Motorkár Peter neprežil zrážku so srnou, náhle vybehla na cestu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Motorkár Peter neprežil zrážku so srnou, náhle vybehla na cestu

Potopenie lode s migrantmi si vyžiadalo štyroch mŕtvych a 20 nezvestných

ANKARA 22. septembra (WebNoviny.sk) - V Čiernom mori sa v piatok potopila loď prevážajúca migrantov. Odporúčame:Video: Migranti odmietli opustiť námestie v Ríme, na policajtov hádzali kamene a plynové kanistre Podľa tureckej štátnej agentúry Anadolu na palube zomreli štyria ľudia. Turecká pobrežná stráž pátra po približne 20 nezvestných. Podľa doterajších informácií strážnici z mora zachránili 38 utečencov. Viac k témam: Čierne more, migranti, smrť, TureckoZdroj: Webnoviny.sk - Potopenie lode s migrantmi si vyžiadalo štyroch mŕtvych a 20 nezvestných © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Potopenie lode s migrantmi si vyžiadalo štyroch mŕtvych a 20 nezvestných

Boonen nefavorizuje Sagana, majstrom sveta bude podľa neho Wellens

BERGEN 22. septembra (WebNoviny.sk) - Zo silnej zostavy Belgicka pre preteky s hromadným štartom mužov na svetovom šampionáte cestných cyklistov v Bergene vyčnievajú Greg van Avermaet a Philippe Gilbert, ale podľa ich nemenej úspešného krajana Toma Boonena (36), ktorý v tomto roku ukončil kariéru, je favoritom niekto iný. "Je ním Tim Wellens. Van Avermaet aj Gilbert vyhrali po jednom monumente v tejto sezóne, ale Wellens nedávno ovládol preteky Grand Prix de Wallonie tak suverénne, že v závere predviedol 15 km dlhé sólo. Pripomenul tým Merckxa. Myslím si, že má skvelú formu," uviedol Tom Boonen, ktorý v apríli po pretekoch Paríž-Roubaic ukončil kariéru. Wellens si verí Wellens ovládol preteky Grand Prix de Wallonie s náskokom 1:22 min pred Francúzom Tonym Gallopinom, ale v tomto roku vyhral aj etapu na podujatí WorldTour BinckBank Tour a v celkovom poradí tam skončil druhý. Odporúčame:Peter Sagan bude druhýkrát obhajovať titul majstra sveta, prezradil kľúč k úspechu Zo silnej zostavy Belgicka okrem úradujúceho olympijského víťaza Van Avermaeta, Gilberta a Wellensa figurujú aj domáci šampión Oliver Naesen, Jasper Stuyven, Tiesj Benoot, Jens Keukeleire, Dylan Teuns a Julien Vermote. "Ak sa pýtate, či mám šancu stať sa majstrom sveta, moja odpoveď znie - áno. Samozrejme, úspechy Van Avermaeta a Gilberta sú oveľa väčšie ako moje, ale ak sa mi podarí nástup a favoriti zaváhajú, potom je všetko možné," nechal sa počuť Wellens na webe CyclingNews. Boj od začiatku do konca Vyše 267 km s okruhom s dĺžkou 19,1 km, ktorý bude obsahovať až tri stúpania a cyklisti ho absolvujú jedenásťkrát, môže vyhovovať viacerým belgickým klasikárom. Majster sveta z roku 2005 a vlani v Dauhe bronzový Boonen povedal aj toto: "Ak Belgičan nebude mať šancu stať sa majstrom sveta, tak potom nikto. Máme silný tím s hĺbkou skúseností z veľkých pretekov. Samozrejme, majstrovstvá sveta sú vždy lotéria. Iba tí najsilnejší z nás sa v závere dostanú dopredu a pobijú sa o víťazstvo," doplnil Boonen. K taktike v takých významných a zároveň profilovo aj dĺžkou náročných pretekoch dodal: "Bude to boj od začiatku do konca. Je nám jasné, že ostatné tímy si budú dávať pozor na Belgičanov, lebo vedia, že dvaja-traja naši jazdci sa môžu dostať až do súboja o medaily. Nedovolia nám odísť do úniku. Výsledkom toho môže byť vyčkávacia taktika do samého konca a obetovanie dvoch pretekárov, aby kontrolovali situáciu vpredu." Preteky mužskej kategórie elite sa v nedeľu začnú o 10.05 h, vyvrcholiť by mali približne o 16.45 h. V hre bude aj poltucet Slovákov na čele s obhajcom titulu Petrom Saganom, ktorému budú pomáhať brat Juraj Sagan, Michael Kolář, Erik Baška, Patrik Tybor a Marek Čanecký. Viac k témam: cyklistika, Greg van Avermaet, Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike, Tim Wellens, Tom BoonenZdroj: Webnoviny.sk - Boonen nefavorizuje Sagana, majstrom sveta bude podľa neho Wellens © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Boonen nefavorizuje Sagana, majstrom sveta bude podľa neho Wellens

Španielska polícia zadržala Maročana v súvislosti s útokmi v Barcelone a Cambrils

MADRID 22. septembra (WebNoviny.sk) - Španielska polícia zadržala ďalšieho muža v súvislosti s augustovými útokmi v Barcelone a Cambrils. Podľa ministerstva vnútra, 24-ročný Maročan kúpil materiál potrebný na výrobu výbušnín a členom teroristickej bunky, ktorí vykonali útoky, poskytol autá. Odporúčame:Prepustili Sýrčana zadržaného pre útok v londýnskom metre, polícia vo väzbe drží piatich mužov Polícia v súčasnosti zadržiava troch podozrivých. Dvoch mužov už prepustili, no stále ich vyšetrujú. K útokom, ktoré sa stali 17. a 18. augusta, sa prihlásila extrémistická skupina Islamský štát. Vyžiadali si životy 16 ľudí. Viac k témam: Islamský štát, teroristický útok v BarceloneZdroj: Webnoviny.sk - Španielska polícia zadržala Maročana v súvislosti s útokmi v Barcelone a Cambrils © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Španielska polícia zadržala Maročana v súvislosti s útokmi v Barcelone a Cambrils

Hnutie Sme rodina chce bankové účty zadarmo pre viac ľudí

BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) – Hnutie Sme rodina chce rozšíriť okruh ľudí, ktorým musia banky poskytovať účty zadarmo. Preto do parlamentu predložili novelu zákona o bankách. Mesačný poplatok za základný balík služieb určuje ministerstvo financií. V súčasnosti podmienkou zriadenia a vedenia základného bankového produktu je, že klient nevlastní v žiadnej banke ani v žiadnej pobočke zahraničnej banky osobný účet, jeho mesačný príjem ku dňu podania žiadosti nepresahuje 400 eur a súčet kreditných transakcií pripísaných na účet za kalendárny rok nepresiahne 5600 eur. Mesačný príjem do 1000 eur Poslanci hnutia Milan Krajniak, Adriana Pčolinská, Peter Pčolinský a Peter Štarchoň navrhujú, aby sa podmienka pre poskytnutie základného bankového produktu upravila, a to tak, aby mesačný príjem nebol vyšší ako 1000 eur. Odporúčame:Kollárovo hnutie Sme Rodina by volilo viac ľudí ako SNS, do parlamentu by sa dostalo osem strán Zároveň navrhujú, aby sa stanovila horná hranica ročného príjmu spotrebiteľa na 15 000 eur. Po prekročení tejto hranice môže banka zrušiť poskytnutie základného bankového produktu pre spotrebiteľa. Banky so ziskom 290 miliónov eur Hnutie Sme rodina argumentuje tým, že Národná banka Slovenska zverejnila údaje o zisku bankového sektora od začiatku roka. Ku koncu mája zaznamenali banky zisk 290 miliónov eur, čo je o 14 miliónov viac ako pred rokom. Najviac pritom zarobili na poplatkoch a províziách. „Poplatky v bankách v Slovenskej republike v posledných mesiacoch neúmerne vzrástli. To má za následok nepriaznivý dopad na obyvateľstvo Slovenskej republiky,“ argumentujú poslanci. Viac k témam: banky, Národná banka Slovenska, Sme Rodina Boris Kollár, účet zadarmoZdroj: Webnoviny.sk - Hnutie Sme rodina chce bankové účty zadarmo pre viac ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hnutie Sme rodina chce bankové účty zadarmo pre viac ľudí

Akciový trh v USA vo štvrtok klesol, Číne sa znížil rating úverovej spoľahlivosti

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) - Akciový trh v USA vo štvrtok oslabil. Aktivita bola utlmená, keď investori vyhodnocovali aktuálnu sériu firemných výsledkov. Najviac stratili technologické tituly. Klesli aj prevádzkovatelia maloobchodných sietí a ďalšie firmy zamerané na spotrebiteľov. Darilo sa napríklad priemyselným výrobcom alebo bankám. Odporúčame:Aktualizované kódy cenných papierov uľahčia investorom rozhodovanie Index Standard Poor\'s 500 klesol o 0,3 % na 2 500,60 bodu, Dow Jones o 0,2 % na 22 359,23 bodu a Nasdaq 0,5 % na 6 422,69 bodu. Japonský akciový trh v v piatok klesol. Investori sa držali v úzadí po tom, čo USA rozšírili sankcie proti Severnej Kórei. K neistote prispela aj medzinárodná ratingová agentúra Standard Poor\'s, ktorá zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Číny, čím upozornila na problém s rastúcim zadlžovaním v druhej najväčšej svetovej ekonomike. Odporúčame:Európska únia vyzýva Čínu, aby svoju ekonomiku otvorila zahraničným investíciám Hoci rast objemu úverov prispel k výraznému posilňovaniu hrubého domáceho produktu Číny, podľa presvedčenia ratingovej agentúry zároveň v istom rozsahu zmenšil finančnú stabilitu. Nedávne zintenzívnenie vládnej snahy o obmedzenie dlhov spoločností by mohlo zo strednodobého hľadiska finančné riziká stabilizovať, uviedla S P. Agentúra dodala, že stabilný výhľad ratingu Číny vyplýva z jej predpokladu, že krajina si v najbližších troch až štyroch rokoch udrží silný výkon ekonomiky. Viac k témam: akciový trh, Čína, rating, Standard Poor\'s, USAZdroj: Webnoviny.sk - Akciový trh v USA vo štvrtok klesol, Číne sa znížil rating úverovej spoľahlivosti © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Akciový trh v USA vo štvrtok klesol, Číne sa znížil rating úverovej spoľahlivosti

Nočná streľba v spornom regióne Kašmír si vyžiadala šesť mŕtvých

ISLAMABAD 22. septembra (WebNoviny.sk) - Nočná streľba v spornom himalájskom regióne Kašmír si vyžiadala šesť mŕtvych. Hovorca pakistanskej armády Asif Ghafoor v piatok uviedol, že incident si takisto vyžiadal 26 zranených, medzi ktorými sú aj ženy a deti. V dedinách Charwah a Harpal, ktoré sa nachádzajú na pakistanskom území, podľa neho zaútočili indickí vojaci. Odporúčame:Útok granátom v Kašmíre si vyžiadal troch mŕtvych a 23 zranených Pakistanský premiér Šahíd Chakan Abbásí na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (OSN) vyjadril obavy z nedodržiavania ľudských práv na indickom území Kašmíru. Ten je rozdelený medzi Indiu a Pakistan, pričom oba štáty si robia nároky na celý himalájsky región. Od konca 80. rokov minulého storočia v oblasti bojujú povstalci za nezávislosť Kašmíru alebo za spojenie sa s Pakistanom. Odporúčame:Pakistanské ministerstvo nesúhlasí, že kašmírsku skupinu dali na zoznam teroristických organizácií Mnoho tamojších obyvateľov pritom podporuje činnosť rebelov. Pri bojoch s indickou armádou už zomrelo takmer 70-tisíc ľudí. India obviňuje Pakistan z ozbrojovania a trénovania povstalcov, Islamabad to však popiera. Viac k témam: Asif Ghafoor, Kašmír, OSN Organizácia spojených národov, Šahíd Chakan AbbásíZdroj: Webnoviny.sk - Nočná streľba v spornom regióne Kašmír si vyžiadala šesť mŕtvých © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nočná streľba v spornom regióne Kašmír si vyžiadala šesť mŕtvých

Do dňa bez áut sa zapojilo 21 slovenských samospráv

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) – Európsky týždeň mobility (ETM) v piatok vyvrcholí Dňom bez áut. Jeho cieľom je obmedziť používanie osobných áut a propagovať alternatívne spôsoby dochádzania do práce a škôl, napríklad na bicykli, pešo, verejnou dopravou, či zdieľaním jedného auta viacerými osobami. Odporúčame:ŠKODA vyzýva a motivuje: Nechajte auto doma! Výsledkom je tak zlepšenie dopravnej situácie v meste, zníženie produkcie skleníkových plynov ako aj zlepšenie zdravia a kvality života. Do Dňa bez áut sa tento rok zapojilo 21 slovenských miest a obcí, pričom väčšina z nich ponúka v tento deň cestovanie v mestskej hromadnej doprave bezplatne. Prvopočiatky Dňa bez áut sa dajú nájsť už na konci 50. rokov minulého storočia, keď si ľudia začali uvedomovať, že automobilizmus výrazne zhoršuje kvalitu života v mestách. V roku 2000 vznikol Deň bez áut ako iniciatíva Európskej komisie, od roku 2002 sa stal súčasťou Európskeho týždňa mobility. Odporúčame:V piatok nechajte svoje autá doma, v Poprade budú autobusy zadarmo Do tejto jednej z najväčších kampaní na svete sa tento rok zapojilo 50 krajín prostredníctvom 2 397 samospráv. Do ETM 2017 sa zapojilo aj rekordných 49 slovenských miest a obcí. Samosprávy v kampani v rámci ETM vyzývajú svojich obyvateľov, aby využívali ekologickejšie formy dopravy. ETM zároveň podporuje zriaďovanie peších zón a iných opatrení, ktoré z verejných priestranstiev miest a obcí pomáhajú vytláčať nadmernú automobilovú dopravu. To má prispieť k zníženiu množstva emisií oxidu uhličitého v ovzduší. Viac k témam: bez áut, Európsky týždeň mobilityZdroj: Webnoviny.sk - Do dňa bez áut sa zapojilo 21 slovenských samospráv © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Do dňa bez áut sa zapojilo 21 slovenských samospráv

Dvaja Ronaldovia v útoku Realu? Legendárny Brazílčan žartom narážal na zlý úvod „bieleho baletu“

MADRID 22. septembra (WebNoviny.sk) - Niekdajší skvelý brazílsky futbalový útočník Ronaldo vyhlásil, že bude kedykoľvek k dispozícii svojmu bývalému klubu Realu Madrid v prípade, že ho budú potrebovať. Real stráca sedem bodov na FC Barcelona Dvojnásobný majster sveta týmto žartom narážal na nevydarený úvod "bieleho baletu" do nového ročníka španielskej La Ligy 2017/2018, keďže obhajca titulu doteraz nevyhral ani jedno z troch domácich stretnutí a na vedúcu Barcelonu stráca už sedem bodov. Odporúčame:Video: Real Madrid neutvoril svetový rekord, po 512 dňoch neskóroval a šokujúco prehral Madridčania navyše v úvodných štyroch ligových kolách museli hrať bez dištancovaného Cristiana Ronalda a nedávno sa zranil aj stredný útočník Karim Benzema. Real v utorok nestačil na Betis Sevilla (0:1) a zároveň preťal svoju úspešnú sériu 73 duelov s minimálne jedným streleným gólom. Nie je dôvod na paniku "Ak by sa niečo prihodilo, v prípade potreby sa vrátim," so zveličením vyhlásil pre denník AS čerstvo 41-ročný rodák z Ria de Janeiro (nar. 18. septembra 1976) a vzápätí dodal: "Myslím si však, že máme dostatok hráčov, ktorí sú schopní strieľať. V tomto nevidím problém." Madridskému mužstvu síce nevyšiel podľa predstáv štart do ligovej sezóny, podľa najlepšieho futbalistu sveta z rokov 1997 a 2002 však nie je dôvod na paniku. "Real v ostatných rokoch veľakrát predviedol, čo dokáže. V minulej sezóne sa tímu prihodilo niečo podobné a nakoniec vyhral domácu súťaž aj Ligu majstrov. Táto sezóna sa iba začína. Zidanovo mužstvo vyhralo všetko, čo sa dalo. Po troch nevydarených domácich dueloch netreba hneď pochybovať o jeho schopnostiach," skonštatoval Ronaldo Luís Nazário de Lima, ako znie celé meno Brazílčana. Viac k témam: futbal, La Liga, Real Madrid, RonaldoZdroj: Webnoviny.sk - Dvaja Ronaldovia v útoku Realu? Legendárny Brazílčan žartom narážal na zlý úvod bieleho baletu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dvaja Ronaldovia v útoku Realu? Legendárny Brazílčan žartom narážal na zlý úvod „bieleho baletu“

Kim Čong-un nazval Trumpa bláznom, Severná Kórea možno otestuje vodíkovú bombu

NEW YORK 22. septembra (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump nariadil ďalšie sankcie voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR). Pozastavenie obchodovania s Pchjongjangom Ministerstvo financií bude môcť zasiahnuť voči akémukoľvek subjektu, ktorý sa bude podieľať na obchodovaní s krajinou v oblastiach tovaru, služieb či technológií. Bude mu môcť takisto zakázať ďalšie pôsobenie v rámci amerického finančného trhu. Odporúčame:Severná Kórea označila príhovor Donalda Trumpa za štekanie psa "Zahraničné finančné inštitúcie si musia vybrať medzi biznisom s USA alebo Severnou Kóreou či jej podporovateľmi," uviedli v nariadení. Platný je tiež 180-dňový zákaz, podľa ktorého nesmú do USA vstúpiť plavidlá či lietadlá, ktoré predtým boli v Severnej Kórei. Podľa hlavy Spojených štátov, Čínska centrálna banka nariadila ostatným bankám pozastavenie obchodovania s Pchjongjangom. KĽDR nevie, aké kroky podnikne Trump nedávno vyhlásil, že v prípade ohrozenia USA alebo ich spojencov úplne zničí komunistickú krajinu. Jej vodca Kim Čong-un teraz uviedol, že Trump je pomätený a za svoje vyhrážky zaplatí. Podľa juhokórejskej vlády ide pritom o prvé priame vyhlásenie Kim Čong-una, ktoré vyslal do sveta pod svojím menom. Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Yong-ho vo štvrtok v New Yorku novinárom povedal, že jeho krajina možno otestuje v Tichom oceáne vodíkovú bombu, pričom podľa neho by mohlo ísť o najsilnejšiu explóziu vodíkovej bomby v tomto oceáne. Politik tiež vyhlásil, že nevie, aké kroky krajina najbližšie podnikne, keďže všetko závisí od rozhodnutí vodcu. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com. Viac k témam: Donald Trump, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, sankcie proti KĽDR, Severná Kórea, USAZdroj: Webnoviny.sk - Kim Čong-un nazval Trumpa bláznom, Severná Kórea možno otestuje vodíkovú bombu © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kim Čong-un nazval Trumpa bláznom, Severná Kórea možno otestuje vodíkovú bombu

Vývoj cien ropy bol zmiešaný, vykurovací olej zdražel

NEW YORK 22. septembra (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa vo štvrtok vyvíjali zmiešane. Ľahká americká ropa zlacnela o 14 centov, čiže o 0,3 percenta a uzavrela na úrovni 50,55 USD za barel. Odporúčame:Ceny ropy a vykurovacieho oleja posilnili Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, však zdražela o 14 centov, čiže o 0,2 percenta, na 56,43 USD za barel. Cena vykurovacieho oleja sa zvýšila o jeden cent na 1,82 USD za galón, ale veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu klesla o jeden cent na 1,64 USD za galón. (1 EUR = 1,1905 USD) Viac k témam: ropaZdroj: Webnoviny.sk - Vývoj cien ropy bol zmiešaný, vykurovací olej zdražel © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Vývoj cien ropy bol zmiešaný, vykurovací olej zdražel

Pánik prihral na tri góly Chicaga, Chára rozdal tri „hity“

ŠANGHAJ / CHICAGO 22. septembra (WebNoviny.sk) - Tri asistencie si zapísal slovenský hokejista Richard Pánik vo štvrtkovom prípravnom súboji pred novou sezónou NHL, v ktorom Chicago rozdrvilo Detroit 6:1. Hetrik Brandona Saada Dvadsaťšesťročný útočník v 27. min asistoval pri góle Alexa DeBrincata, ktorý zvýšil na 3:0 pre Blackhawks a o necelú minútu prihral Brandonovi Saadovi na prvý z jeho troch úspešných zásahov v stretnutí. Napokon bol Pánik ako druhý asistent pri dovŕšení Saadovho hetriku v 42. min a pripísal si aj tri plusové body. Odporúčame:NHL sa netradične presunula do Číny, Los Angeles v Šanghaji prekonali Vancouver Ďalší Slovák Tomáš Jurčo sa v drese Blackhawks v United Center nepredstavil, rovnako Tomáš Tatar chýbal na ľade v tíme Red Wings. " Vždy sa lepšie hodnotia víťazné zápasy ako prehry. Je to však stále iba príprava, o nejakej chémii sa zatiaľ nedá hovoriť. Čakajú nás ešte štyri prípravné zápasy a potom sezóna. Verím, že ju rozbehneme dobre a tak aj budeme pokračovať," uviedol Richard Pánik vo vysielaní Rádia Aktual. Gáborík chýbal v zostave "kráľov" Vo štvrtok sa predstavili zo Slovákov aj obranca Zdeno Chára a útočník Marko Daňo. Kapitán Bostonu Chára bol pri víťazstve svojho tímu nad Philadelphiou 2:1 po predĺžení a Daňo pri prehre Winnipegu s Minnesotou 0:1. Do štatistík produktivity neprispeli. Hokejisti Los Angeles bez Mariána Gáboríka v zostave zdolali hráčov Vancouveru 5:2 v súboji, ktorý sa hral netradične v čínskom Šanghaji v rámci hokejovej osvety v najľudnatejšej krajine sveta. Odvetu zohrajú tie isté tímy o dva dni neskôr v Pekingu. Ide o historicky prvé dva predsezónne duely tímov z NHL na čínskom ľade. Prípravné zápasy účastníkov NHL štvrtok Los Angeles - Vancouver 5:2 (2:0, 1:1, 2:1) * hralo sa v čínskom Šanghaji Boston - Philadelphia 2:1 po predĺž. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0) * Zdeno Chára (Boston) odohral 23:42 min, 1 strela, 3 "hity", 2 zblokované strely Minnesota - Winnipeg 1:0 (0:0, 1:0, 0:0) * Marko Daňo (Winnipeg) odohral 12:55 min, 2 strela, 1 "hit" Chicago - Detroit 6:1 (1:0, 4:1, 1:0) * Richard Pánik (Chicago) odohral 12:00 min, 3 asistencie, 3 plusové body, 2 strely, 2 "hity", 4 trestné minúty Montreal - New Jersey 1:4 (0:1, 1:1, 1:2) Colorado - Dallas 5:1 (3:0, 1:0, 1:1) San Jose - Vegas 5:2 (0:0, 4:0, 1:2) Viac k témam: hokej, NHLZdroj: Webnoviny.sk - Pánik prihral na tri góly Chicaga, Chára rozdal tri hity © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Pánik prihral na tri góly Chicaga, Chára rozdal tri „hity“

Počet obetí ničivého zemetrasenia v Mexiku stúpol na 273, z trosiek školy zachránili jedenásť detí

MEXIKO 22. septembra (WebNoviny.sk) - Kancelária mexického prezidenta zvýšila počet obetí nedávneho zemetrasenia s magnitúdom 7,1 stupňa na 273, z toho 137 ľudí zomrelo v hlavnom meste. Úrady hlásia tiež 73 mŕtvych v štáte Morelos, 43 v štáte Puebla, 13 v štáte Mexiko, šesť v Guerrero a jednu v štáte Oaxaca. Odporúčame:Foto: Ničivé zemetrasenie v Mexiku zabilo desiatky ľudí Armáda tiež prezradila, že dievčatko, po ktorom pátrali niekoľko hodín v troskách školy v hlavnom meste, neexistuje. Zástupca armády uviedol, že existuje dôkaz o osobe, ktorá je možno ešte stále nažive, no pravdepodobne ide o zamestnanca školy. Celkovo jedenásť detí sa podarilo zachrániť, pričom 19 detí a šesť dospelých zomrelo. Zobraziť fotogalériu k článku:Zemetrasenie v Mexiku Viac k témam: Mexiko, zemetrasenie, zemetrasenie v MexikuZdroj: Webnoviny.sk - Počet obetí ničivého zemetrasenia v Mexiku stúpol na 273, z trosiek školy zachránili jedenásť detí © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Počet obetí ničivého zemetrasenia v Mexiku stúpol na 273, z trosiek školy zachránili jedenásť detí

Video: V zápase medzi Villarrealom a Espanyolom nepadol gól, Lobotkova Celta remizovala s Getafe

MADRID 21. septembra (WebNoviny.sk) - Celta Vigo na vlastnom ihrisku remizovala s Getafe 1:1 vo štvrtkovom stretnutí 5. kola najvyššej futbalovej súťaže. Odporúčame:Video: Bilbao podľahlo Atléticu, Real Madrid doma šokujúco zaváhal (aktualizované) Slovenský reprezentant Stanislav Lobotka nastúpil v 75. min, do štatistík sa však nezapísal. Villarreal doma remizoval s Espanyolom Barcelona 0:0. "Žltá ponorka" neprehrala v treťom zápase po sebe. LA LIGA - 5. KOLO: Villarreal - Espanyol Barcelona 0:0 Celta Vigo - Getafe 1:1 (1:0) Gól: 25. Max Gómez - 86. A. Rodríguez Stanislav Lobotka (Celta Vigo) hral od 75. min TABUĽKA LA LIGY: 1. FC Barcelona 5 5 0 0 17:2 15 2. FC Sevilla 5 4 1 0 7:1 13 3. Atlético Madrid 5 3 2 0 10:4 11 4. Valencia 5 2 3 0 9:3 9 5. San Sebastián 4 3 0 1 11:7 9 6. Betis Sevilla 5 3 0 2 6:7 9 7. Real Madrid 5 2 2 1 9:5 8 8. Villarreal 5 2 1 2 6:5 7 9. Bilbao 5 2 1 2 4:3 7 10. Leganés 5 2 1 2 3:3 7 11. Levante 4 1 3 0 5:4 6 12. Las Palmas 5 2 0 3 5:8 6 13. Eibar 5 2 0 3 3:10 6 14. Getafe 5 1 2 2 4:5 5 15. Girona 5 1 2 2 3:5 5 16. Espanyol Barcelona 5 1 2 2 3:8 5 17. Celta Vigo 5 1 1 3 6:8 4 18. La Coruňa 5 1 1 3 6:11 4 19. Alavés 5 0 0 5 0:8 0 20. Málaga 5 0 0 5 1:11 0 Viac k témam: futbal, La LigaZdroj: Webnoviny.sk - Video: V zápase medzi Villarrealom a Espanyolom nepadol gól, Lobotkova Celta remizovala s Getafe © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: V zápase medzi Villarrealom a Espanyolom nepadol gól, Lobotkova Celta remizovala s Getafe

Facebook sprístupní Kongresu obsah reklám objednaných ruskou agentúrou

NEW YORK 21. septembra (WebNoviny.sk) - Facebook sa rozhodol sprístupniť plný obsah takmer troch tisícok platených reklám, ktoré si, najmä počas predvolebnej kampane pred americkými prezidentskými voľbami, u neho objednala istá ruská agentúra. Spoločnosť sa tak rozhodla po nátlaku zo strany niektorých amerických poslancov a senátorov. Facebook už obsah reklám zadávaných ruskou agentúrou pred dvoma týždňami odovzdal polícii. Odporúčame:Aleš a Martin dobili Andreja na smrť, naživo to vysielali na Facebooku Nie je zatiaľ známe, kto presne mal byť zadávateľom týchto reklám, ani aký bol ich obsah. Kongresmani, ktorí trvali na ich sprístupnení, ako aj americké médiá však predpokladajú, že reklamy mali byť súčasťou ruskej propagačnej ofenzívy, ktorej cieľom malo byť ovplyvnenie amerických prezidentských volieb tak, aby ich vyhral ich neskorší víťaz Donald Trump. Viac k témam: facebook, USAZdroj: Webnoviny.sk - Facebook sprístupní Kongresu obsah reklám objednaných ruskou agentúrou © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Facebook sprístupní Kongresu obsah reklám objednaných ruskou agentúrou

Okresný súd zakázal portálu vcas.sk používať jeho doménu pre podobnosť s iným názvom

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) – Vydavateľ denníka Nový Čas spoločnosť Ringier Axel Springer Slovakia uspela na Okresnom súde v Banskej Bystrici, ktorý vydal predbežný zákaz portálu vcas.sk používať doménu www.vcas.sk a označovať internetový denník slovom VČAS a rovnako VCAS bez mäkčeňa. Zároveň súd zákazal aj prelinkovať doménu, predať ju a inak s ňou nakladať. Významovo rozdielne slová „Deje sa tak po piatich mesiacoch existencie nášho úspešného projektu, a to v čase, keď nám každým dňom narastá čítanosť. Proti tomuto škandalóznemu rozhodnutiu súdu sa odvolávame,“ povedal dnes pre agentúru SITA šéfredaktor portálu Štefan Šperka. Ringier v žalobe tvrdí, že môže prichádzať k zámene jeho domény cas.sk a domény vcas.sk. „Podľa slovníka slovenského jazyka sú však slová ČAS a VČAS významovo rozdielne,“ uviedol Šperka s tým, že Ringieru sa tiež nepáči, že logo portálu vcas.sk je rovnako na červenom podklade ako to ich. Dočasne budú používať podtitul „Čo na tom, že je v úplne inom odtieni, čo na tom, že červené logo s bielym písmom je úplne bežnou praxou pri tomto druhu webov na celom svete,“ uviedol. Portál vcas.sk do právoplatného verdiktu súdu bude namiesto vcas.sk používať označenie, ktoré tvorilo podtitul názvu - Slovenský denník. Projekt tak naďalej pokračuje na adrese www.slovenskydennik.sk . Viac k témam: médiá, súdyZdroj: Webnoviny.sk - Okresný súd zakázal portálu vcas.sk používať jeho doménu pre podobnosť s iným názvom © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Okresný súd zakázal portálu vcas.sk používať jeho doménu pre podobnosť s iným názvom

Čínski futbalisti nemajú podľa Téveza dosť talentu a ani o 50 rokov nebudú konkurovať najlepším

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) - Argentínsky útočník čínskeho klubu Shanghai Shenhua Carlos Tévez kriticky reagoval na nedávne tvrdenia jeho klubového trénera, že má problém s nadváhou. Podľa Téveza čínski hráči nemajú dostatok talentu a ani o 50 rokov nebudú konkurovať najlepším krajinám. Odporúčame:Video: Real Madrid neutvoril svetový rekord, po 512 dňoch neskóroval a šokujúco prehral "Čínski hráči nemajú taký prirodzený talent ako tí z Južnej Ameriky alebo Európy," povedal Argentínčan v rozhovore pre francúzsku televíziu. "Títo hráči sa futbalu venujú už ako deti. Číňania sa im nevyrovnajú ani o 50 rokov," dodal. Bývalý útočník Manchestru United a Manchestru City podpísal v decembri minulého roka dvojročný kontrakt v Čínskej lige s astronomickým príjmom 630 000 libier na týždeň, Jeho plat však vôbec nezodpovedá výkonom. V trinástich zápasoch čínskej ligy zaznamenal len 3 góly. Argentínski novinári špekulujú, že Tévez by sa mohol vrátiť do svojho materského klubu Boca Juniors napriek tomu, že má v Číne ešte rok platnú zmluvu. Viac k témam: Carlos Tévez, futbalZdroj: Webnoviny.sk - Čínski futbalisti nemajú podľa Téveza dosť talentu a ani o 50 rokov nebudú konkurovať najlepším © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Čínski futbalisti nemajú  podľa Téveza dosť talentu a ani o 50 rokov nebudú konkurovať najlepším

Video: Na istanbulskom letisku horelo lietadlo, dočasne pozastavili všetky prílety aj odlety

ISTANBUL 21. septembra (WebNoviny.sk) - Na Atatürkovom medzinárodnom letisku v tureckom Istanbule sa vznietilo lietadlo, ktoré predtým zišlo mimo pristávacej dráhy. Na letisku zasahovali požiarnici, všetky prílety aj odlety boli dočasne pozastavené, informujú turecké médiá. Informácie o príčinách havárie sa líšia, viaceré médiá sa však zhodujú v tom, že ide o súkromné lietadlo, ktorému sa nepodarilo správne pristáť. Informácie o prípadných obetiach či zraneniach neboli k dispozícii. Viac k témam: Istanbul, lietadlo, požiar, TureckoZdroj: Webnoviny.sk - Video: Na istanbulskom letisku horelo lietadlo, dočasne pozastavili všetky prílety aj odlety © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Na istanbulskom letisku horelo lietadlo, dočasne pozastavili všetky prílety aj odlety

Kanadský premiér šokoval vystúpením pred Valným zhromaždením OSN, hovoril o utrpení Indiánov

NEW YORK 21. septembra (WebNoviny.sk) - Kanadský premiér Justin Trudeau svojím štvrtkovým vystúpením pred Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov (VZ OSN) všetkých šokoval. Fórum, ktoré štátnici takmer vždy využívajú na prezentovanie názorov na medzinárodné vzťahy, a ak hovoria o svojej krajine, hovoria o nej len v dobrom, Trudeau využil na to, aby hovoril o utrpení Indiánov a o tom, ako im jeho krajina ubližovala a ubližuje. Kanada podľa neho nie je žiadna "zasľúbená zem", za akú ju mnohí považujú, ale je skôr "nedokončeným dielom". Odporúčame:Severná Kórea označila príhovor Donalda Trumpa za štekanie psa Trudeau na pôde VZ OSN popisoval, ako Indiáni v jeho krajine trpeli a niekde ešte stále trpia "ponižovaním, zanedbávaním a zneužívaním", a hovoril, že ešte aj dnes v Kanade existujú domorodí obyvatelia, ktorí nemajú pitnú vodu. Spomenul aj vysokú mieru samovrážd medzi Indiánmi a podrobne popisoval praktiky kanadských vlád z minulosti, ktoré deti Indiánov dlhodobo nútene premiestňovali do internátnych škôl, čím chceli docieliť vykorenenie ich jazyka a kultúry. Viac k témam: Justin Trudeau, OSN Organizácia spojených národov, Valné zhromaždenie OSNZdroj: Webnoviny.sk - Kanadský premiér šokoval vystúpením pred Valným zhromaždením OSN, hovoril o utrpení Indiánov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kanadský premiér šokoval vystúpením pred Valným zhromaždením OSN, hovoril o utrpení Indiánov

Veľká cena Mexika sa napriek silnému zemetraseniu uskutoční v pôvodnom termíne

MEXICO CITY 21. septembra (WebNoviny.sk) - Veľká cena Mexika vo Formule 1 sa podľa organizátorov uskutoční v pôvodnom termíne 27.- 29. októbra napriek zemetraseniu, ktoré v utorok zasiahlo hlavné mesto Mexico City. Podľa marketingového riaditeľa Rodriga Sáncheza trať nebola poškodená. "Urobili sme dve obhliadky trate a aj budov a všetko je v poriadku. Preteky sa určite uskutočnia," uviedol Sánchez. Tiež dodal, že je dôležité zamerať sa na bezprostrednú pomoc pri zemetrasení, ktoré doteraz zabilo 230 ľudí v hlavnom meste a okolitých štátoch Mexika. Odporúčame:Foto: Ničivé zemetrasenie v Mexiku zabilo desiatky ľudí "Snažíme sa vydať všetky informácie, aby ľudia vedeli ako môžu pomôcť. Chceme, aby sa v meste vrátilo všetko do starých koľají. Budeme pokračovať v práci, ktorú robíme. Trať je v poriadku, takže určite pripravíme skvelé preteky", dodal Sánchez. Viac k témam: F1 Formula 1, motoršportZdroj: Webnoviny.sk - Veľká cena Mexika sa napriek silnému zemetraseniu uskutoční v pôvodnom termíne © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Veľká cena Mexika sa napriek silnému zemetraseniu uskutoční v pôvodnom termíne

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Rýchla voľba

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Fiľakovo-Bukovinka, Buzitka, Čarnovce, Fiľakovské Kováče, Radzovce, Rátka, Šávoľ
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang